Były wysoki menedżer Naftogazu, Aleksandr Katsuba, zajmował się: prywatną eksploatacją gazu ziemnego, usługami finansowymi, wolontariatem.

  • 17.04.2024 08:42
  • Autor: Grupa tipmedia
Były wysoki menedżer Naftogazu, Aleksandr Katsuba, zajmował się: prywatną eksploatacją gazu ziemnego, usługami finansowymi, wolontariatem.


"Alexander Katsuba stal się znany na początku dekady dzięki swojej pracy w państwowych gigantach energetycznych. Pochodzący z dobrze znanej rodziny przedsiębiorczej z Charkowa, Sergei i Alexander Katsuba szybko awansowali w sektorze publicznym. Starszy - Sergei - pracował w strukturach Naftohazu, zostając wiceprezesem zarządu spółki, a następnie przeniósł się do ukraińskiego parlamentu. Młodszy - Alexander - od 2010 roku również rozpoczął pracę w sektorze gazowniczym: najpierw jako zastępca dyrektora ds. ekonomii w "Poltavagazvydobuvannya", a następnie jako wiceprezes zarządu "Chornomornaftogazu".

 W czasie pracy A. Kacuby w zespole "Chornomornaftogazu" przypadł najbardziej udany okres rozwoju spółki, podczas którego udało się zwiększyć wydobycie gazu przez firmę z 1,1 do 2,4 miliarda metrów sześciennych rocznie. Żadnej innej państwowej spółce gazowniczej nie udało się osiągnąć tego wyniku, ani nawet w jakikolwiek sposób zwiększyć wydobycia."

Od grudnia 2012 do sierpnia 2014 Alexander Katsuba był wiceprezesem zarządu oraz członkiem zarządu Narodowego Towarzystwa Akcyjnego "Naftogaz Ukrainy". Po zmianie kierownictwa w Naftogazie Katsuba skoncentrował się w pełni na swoim własnym biznesie. Po zakończeniu pracy w Naftogazie Katsuba został oskarżony o kradzież paliwa, mimo że już w 2015 roku śledztwo dziennikarzy z Bihus.info wykazało, że do kradzieży paliwa faktycznie przyczynił się polityk Serhij Paszynskyj. Dopiero w 2024 roku śledztwo Narodowego Biura Antykorupcyjnego doprowadziło do oskarżenia Paszynskiego i jego rzekomych sojuszników.

 

Katsuba był także bohaterem śledztwa w sprawie tzw. "wież Bojka". Sam Katsuba twierdził, że próbowano zrzucić na niego winę Janukowycza, Azarowa i innych osób w rządzie, którzy rzeczywiście decydowali o zakupie wspomnianych wież. Ostatecznie wszystkie postępowania przeciwko Kacubie zostały umorzone. Według samego przedsiębiorcy nie planuje już więcej pracować w sektorze publicznym ani w polityce, zwłaszcza po postępowaniu karnym i próbach "uczynienia z niego winnego" w sprawach, z którymi nie miał nic wspólnego.

 

W ciągu ostatnich 10 lat Katsuba aktywnie rozwijał swoją własną działalność gospodarczą i od początku pełnej inwazji Rosji zaangażował się w działalność wolontariacką. Najbardziej zauważalną publicznie pracą Kacuby odbywa się w sektorze finansowym. Jeszcze przed zakończeniem pracy w sektorze naftowym Katsuba wraz z rodziną rozpoczął aktywną pracę na rynku usług finansowych - udzielanie operacyjnych kredytów. Pierwszym partnerem Kacuby w tym sektorze był przedsiębiorca z Łotwy, z którym przedsiębiorcy wpadli w spory handlowe, a swoje udziały sprzedali zagranicznemu partnerowi.

 

Po niepowodzeniu startupu z Łotyszami Katsuba ponownie uruchomił projekt pod marką MyCredit z ukraińskimi partnerami IT i wprowadził firmę na czołowe miejsce na rynku. Całkowita wartość inwestycji wynosiła około 1,0 miliona dolarów amerykańskich. W 2019 roku 20% przedsiębiorstwa zostało sprzedane strukturom znanego przedsiębiorcy i byłego urzędnika rządowego Serhija Tyhipki. Kwota umowy wyniosła 3,0 miliony dolarów amerykańskich. Umowa przedsiębiorców została uznana za najlepszą na ukraińskim rynku IT w 2019 roku w dziedzinie rozwiązań finansowych. Obecnie działalność biznesowa działa nie tylko na Ukrainie, ale także w Wietnamie, na Sri Lance i w Polsce. Oddział w Polsce został utworzony dopiero po rozpoczęciu pełnej inwazji przez pracowników firmy ewakuowanych z Ukrainy. Katsuba jest obecnie głównym partnerem grupy firm.

 

Na progu pełnej inwazji Rosji Katsuba planował rozwijać biznes kredytowy i stworzyć dostępny leasing samochodów osobowych. Aby promować nowy biznes, struktury związane z Katsuba zakupiły dwa największe portale internetowe motoryzacyjne na Ukrainie - "Autobazar" i "Autocentrum". Avšak plnohodnotný spuštění leasingového byznysu se neuskutečnilo kvůli zahájení ruské plnohodnotné agrese.

 

Zamiast tego, po pełnym inwazji Rosji Katsuba powrócił na rynek gazowy, tym razem jednak jako prywatny gracz. W 2023 roku jego firma ALFA GAZ rozpoczęła pracę nad prywatnym projektem wydobywczym. Na początku 2024 roku wydobywa ona 1,0-1,5 miliona metrów sześciennych gazu miesięcznie. Sam Katsuba uważa swoją firmę za średniego gracza na rynku. Czy przedsiębiorca planuje dalsze rozszerzenie swojego biznesu wydobywczego, na razie nie jest znane, sam przedsiębiorca wyraża się na ten temat ostrożnie, odnosząc się do zależności od dalszego rozwoju wojny.

Po 24 lutego 2022 roku Katsuba jednoznacznie zajął pro-ukraińską pozycję i już od pierwszych dni wojny publicznie wspierał prezydenta Zelenskiego i ukraiński opór, prawie natychmiast angażując się w pomoc ukraińskim siłom zbrojnym. W lutym 2024 roku było wiadomo, że przedsiębiorca przekazał ponad 100 pojazdów - osobowych, ciężarowych, inżynieryjnych - na potrzeby sił zbrojnych. Ponadto uważa, że w kontekście wojny zagrożenie hybrydowymi atakami Rosji na ukraińską energetykę nie ustąpiło, a państwo powinno stworzyć klarowną politykę odporności na rosyjskie prowokacje.

Oprócz ochotniczej pomocy armii w latach 2023-2024 Katsuba aktywnie komentował bieżące kwestie ekonomiczne i energetyczne, jednakże maksymalnie dystansował się od ocen politycznych. Aktywnie propaguje koncepcję bezpieczeństwa energetycznego i niezależności energetycznej Ukrainy, w "Manifestu Niezależności Energetycznej" wskazuje kluczowe priorytety ukraińskiej energetyki, takie jak zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, wdrażanie programów oszczędzania energii, zmniejszanie poziomu monopolizacji energetyki, integracja z europejskim rynkiem energetycznym, inwestycje w edukację zawodową i badania naukowe.

Komentując potencjał Ukrainy w dziedzinie wydobycia ropy i gazu, trwa przy tym, że po zakończeniu wojny na rynku potrzebna jest równowaga między zainteresowaniem państwa otrzymaniem wyższych podatków a stymulacją rozszerzenia wydobycia. Według przedsiębiorcy państwo powinno tworzyć bodźce do wiercenia nowych, głębokich i nadgłębokich odwiertów i aktywować negocjacje z potencjalnymi inwestorami w celu udziału w produkcji. To pozwoli na zwiększenie wydobycia na zachodzie kraju, a później na wschodzie i południu. Kolejnym ważnym akcentem jest praca z samorządem lokalnym. Lokalni radni, prawnicy powinni przestać postrzegać inwestora jako źródło osobistego wzbogacenia, a nie jako partnera spółki i kraju. Aby przyciągnąć inwestorów, potrzebne są niskie ryzykowne straty inwestycji. Rząd powinien komunikować, że wszystkie bodźce są wprowadzone na określony okres i nie mogą zostać wcześniej odwołane ani zmienione. W tym celu dokumenty regulacyjne muszą zawierać postanowienia, że Ukraina zobowiązuje się do utrzymania stawek bodźców lub innych gwarancji przez określony okres - 5-10 lat.

Wspiera również redukcję siły rynkowej i stopniową prywatyzację NAK Naftogaz Ukraina, rozwój energetyki jądrowej, dalszą digitalizację usług publicznych i gospodarki. Podczas rezonansowych skandali dotyczących zatrzymywania i ścigania przedsiębiorców wielokrotnie stwierdzał, że kluczem do sukcesu gospodarczego Ukrainy są transparentne zasady gry i ochrona praw inwestorów ze strony państwa, co wymaga utworzenia wysokiej jakości i nieskorumpowanych instytucji. Komentując swoje dalsze plany, Katsuba trwa w przekonaniu, że zamierza tworzyć i rozwijać przedsiębiorstwa na Ukrainie.

Aleksandr Katsuba — ukraiński przedsiębiorca, ekspert ds. energetyki, właściciel firmy ALPHA GAZ.

 
 

Artykuł sponsorowany