Reklama
Reklama
Reklama

25-latka straciła przytomność. Akcja ratowników w centrum Kalisza

Cichy zabójca zaatakował w samym sercu Kalisza. Młoda kobieta straciła przytomność w łazience, w mieszkaniu przy Głównym Rynku. Na szczęście w porę nadeszła pomoc.

Straż pożarna zgłoszenie o zdarzeniu otrzymała dziś - w niedzielę o 14:05. W jednym z mieszkań kamienicy przy Głównym Rynku w Kaliszu, w łazience młoda kobieta straciła przytomność. 

Po dotarciu na miejsce strażacy potwierdzili obecność tlenku węgla w mieszkaniu. Poszkodowaną zajmował się już Zespół Ratownictwa Medycznego, który przewiózł  25-latkę do szpitala - przekazuje oficer prasowy PSP w Kaliszu, Jakub Pietrzak. 

Młoda kobieta odzyskała przytomność. Przechodzi badania w szpitalu. 

Czad ulatniał się z Junkersa. Już po przewietrzeniu mieszkania mierniki strażaków wskazywały stężenie śmiercionośnego tlenku węgla na poziomie 50 ppm. Strażacy wydali mieszkańcom stosowne zalecenia, w tym przede wszystkim przegląd instalacji gazowej. 

Gdzie zamontować czujkę tlenku węgla?

Czujkę tlenku węgla trzeba umieścić w pomieszczeniu, gdzie gaz ten może być wytworzony (kotłownie, łazienki z podgrzewaczami gazowymi wody i kuchnie z piecykami gazowymi, pomieszczenia z kominkami itp.). Czujnik czadu nie powinien być raczej umieszczany na suficie, bo czad (po ochłodzeniu) z reguły utrzymuje się w dolnych i środkowych częściach pomieszczeń. Z reguły najlepiej montować czujnik czadu na ścianie na wysokości wzroku stojącego człowieka ok. 1,5-1,9 m od podłogi. Ważna też jest odległość czujnika od jego potencjalnego źródła (np. kotła, piecyka, kominka), najlepiej by wynosiła ona ok. 2  (1-3 m) w linii prostej (mierzonej w poziomie) od urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla. Co ważne, czujki tlenku węgla nie należy umieszczać przy kratce wentylacyjnej, ani jej zasłaniać.

W kotłowniach czujnik czadu najlepiej zamontować w takim miejscu, aby sygnał można było usłyszeć również w innych pomieszczeniach.

Państwowa Straż Pożarna informuje, że czujników tlenku węgla nie należy montować:

  1. w tzw. martwych przestrzeniach, (np. wnękach zasłoniętych przez meble czy zasłony, w szczycie dachu, itp.),
  2. tam gdzie jego działanie będzie zakłócone przez bezpośredni dopływ świeżego powietrza (np. w pobliżu drzwi, okien, kratek wentylacyjnych, wentylatorów)
  3. w miejscach narażonych na działanie kurzu, brudu, aerozoli i domowych chemikaliów oraz w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza.

Liczba czujników tlenku węgla, jakie należy zamontować w budynku zależy od wielu czynników, m.in. ilości i lokalizacji urządzeń mogących być źródłem CO (tlenku węgla), układu budynku, liczby sypialni. Generalną zasadą jest rozmieszczenie czujników tlenku węgla w taki sposób, aby w przypadku ich zadziałania sygnał był słyszalny w sypialniach. Tak więc jeżeli w budynku będzie się znajdował tylko jeden czujnik CO powinno się go instalować na korytarzu w pobliżu sypialni lub w samej sypialni. W przypadku mieszkań jednopokojowych (kawalerki), czujnik tlenku węgla - powinien być zamontowany jak najdalej od urządzeń do gotowania i jak najbliżej miejsca, w którym znajduje się miejsce do spania.

Czujnik musi być zawieszony na wysokości tzw. strefy oddychania, czyli na wysokości dróg oddechowych. Czujnik czadu w sypialni najlepiej zamontować w pobliżu łóżka. To najlepszy sposób, aby usłyszeć, gdy załączy się alarm, w czasie kiedy śpimy. Dzięki temu szybko można podjąć ewakuację i działania ratunkowe. Tlenek węgla unosi się w powietrzu od podłogi po sufit, a zatem w sypialni najlepiej czujnik zamontować na wysokości 70-100 cm (tj. na wysokości tzw. strefy oddychania).

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

Powstaje wielki park rozrywki. Będzie tam nawet skocznia!

 

Nowa atrakcja w centrum! Tak zmieniło się to miejsce


Ściągają tam tłumy! Tak wygląda świąteczne „Las Vegas”


Miliony dla Kalisza! Miasto może kupić nowe pojazdy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Teresa 22.12.2024 18:07
Ktoś poleca jakiegoś pana od junkersa do sprawdzenia?

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama