5,5 na 7. Taką średnią uzyskali uczniowie II Liceum w Kaliszu w pierwszej maturze międzynarodowej w mieście. Średnia światowa od kilku lat utrzymuje się na poziomie 4,7. – Jestem bardzo zadowolona z tego wyniku. Przed wpłynięciem wyników miałam aż bóle brzucha, były nerwy i obawy. Wszyscy je mieliśmy, nie tylko dyrekcja, ale i nauczyciele i przede wszystkim maturzyści. Zawsze przeżywa się bardzo ważne wydarzenia, które przeprowadza się pierwszy raz. Debiut okazał się dla nas bardzo udany. Dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy pracowali na ten sukces – komentuje dla nas Maria Żubrowska-Gil, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu.
12 odważnych
Do pierwszej w Kaliszu matury międzynarodowej przystąpiło 12 osób. Wszyscy zdali i uzyskali bardzo dobre wyniki. – Najlepszy to 40 punktów na 45 możliwych – przekazuje nam Maria Żubrowska-Gil, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. By zdać należy zdobyć minimum 24 punkty.
Zdający maturę międzynarodową przystępuje do 6 egzaminów. 3 musi zaliczyć na poziomie rozszerzonym, a 3 na poziomie podstawowym. Pierwszy egzamin to język polski. Drugi egzamin to również język, np. angielski lub niemiecki. Kolejne grupy przedmiotów na maturze międzynarodowej to: nauki społeczne (do wyboru m.in. historia, geografia, ekonomia), nauki doświadczalne (chemia, fizyka, biologia i inne), nauki matematyczne i sztuka (np. malarstwo, film, muzyka), choć ten przedmiot można zamienić na inny z poprzednich grup. Oczywiście wszystkie, oprócz języka polskiego, zdaje się w języku angielskim.
We wtorek, 5 lipca, 12 osób, które przystąpiło do pierwszej w historii Kalisza matury międzynarodowej, poznało swoje wyniki. Wszyscy zdali i uzyskali dobre oceny. Prymuska zdobyła 40 punktów na 45 możliwych.
Z każdego egzaminu może uzyskać maksymalną notę 7. Prymuska „Kościuszki”, która zdobyła aż 40 punktów, z trzech przedmiotów otrzymała „siódemki”, a z trzech „szóstki”. Z takimi wynikami wszystkie uczelnie świata stoją przed nią otworem.
Kaliskim „ajbikom” ( od skrótu IB - International Baccalaureate – program matury międzynarodowej) najlepiej poszło z językiem angielskim i polskim. Uczniowie zdawali takie przedmioty jak: biologia, chemia, fizyka, historia, geografia czy biznes i zarządzanie.
Prace maturalne uczniów zostają w ciągu 24 godzin po zakończeniu egzaminu wysłane do zewnętrznych egzaminatorów i zawsze są to osoby spoza kraju szkoły.
Ambitni uczniowie, ambitni nauczyciele
Sukces debiutu matury międzynarodowej w Kaliszu to zasługa zarówno pracowitych i ambitnych uczniów, ale również, a może przede wszystkim, nauczycieli i całej kadry II Liceum Ogólnokształcącego. Wszyscy nauczyciele prowadzący zajęcia w klasie dwujęzycznej musieli przejść specjalne szkolenie za granicą, między innymi w Brukseli. –Pojawiały się przez ostatnie dwa lata takie opinie, że nie mamy kadry, by udźwignąć wyzwanie przygotowania uczniów do matury międzynarodowej. Wynik, który osiągnęliśmy zaprzecza tym pogłoskom. Nasi nauczyciele wykonali olbrzymią pracę. Wśród kadry prowadzącej zajęcia w klasie IB mamy dr-a chemii czy dr-a fizyki. Bez zaangażowania wspaniałych nauczycieli taki rezultat nie byłby możliwy – dodaje Maria Żubrowska-Gil.
Matura międzynarodowa to 6 egzaminów, minimum 3 muszą być zdawane na poziomie rozszerzonym
Liceum Kościuszki musiało spełnić szereg wymogów, które regularnie były i będą nadal sprawdzane przez komisję z Genewy, przyznającą akredytację do przygotowania i przeprowadzania matury międzynarodowej. – Komisja cyklicznie rozmawiała z uczniami, nauczycielami, oglądała szkołę, sprawdzała, jak jesteśmy przygotowani pod względem dydaktycznym. Jak wygląda baza naukowa, czy uczniowie mogą rozwijać się pod względem fizycznym – wyjaśnia Maria Żubrowska-Gil dyrektor II LO w Kaliszu.
Nie wszyscy wyjadą na studia za granicę
Dobry wynik matury międzynarodowej otwiera drzwi na wszystkie uczelnie świata. Nie wszyscy maturzyści IB „Kościuszki” wybierają się jednak na zagraniczne uczelnie. Jak zdradza nam dyrekcja II LO, trzy osoby zamierzają studiować w Holandii, np. matematykę. Część z 12-ki maturzystów zamierza zostać w kraju i podjąć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim czy Warszawskim.
„Przelicznik” wyników matury międzynarodowej na polskich uczelniach jest bardzo korzystny. Każda uczelnia ma indywidualne współczynniki, przez które ustala się punktację rekrutacyjną. Są one jednak zazwyczaj bardzo korzystne dla kandydatów z maturą IB. – Jedna z naszych absolwentek już wie, że spokojnie dostanie się na obleganą psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim – dodaje dyrektor II LO.
Do tej pory w Wielkopolsce międzynarodową maturę można było zdawać w Poznaniu i Lesznie. By uruchomić system szkolenia IB w Kaliszu potrzebne były wysiłki szkoły, jak i miasta. Starania rozpoczęto w 2013 roku. Wówczas z Urzędu Miasta i ze szkoły został wysłany wniosek aplikacyjny do Genewy w Szwajcarii, co zapoczątkowało cały okres przygotowań do spełnienia wymogów. Wcześniej radni musieli przegłosować wniosek do ministra edukacji i uzyskać jego zgodę na utworzenie tej usługi edukacyjnej w naszym mieście.
O tym, jak wygląda dwuletnie przygotowanie do matury międzynarodowej w II LO przeczytasz TUTAJ
Agnieszka Gierz, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze