Szyszki chmielu zna niemal każdy, wyrabia się z niego wiele produktów, w tym piwo. Ale owoc to nie jedyna jadalna część tej rośliny. W kuchni wykorzystywane mogą być młode pędy chmielu. Wyglądem, ale i smakiem przypominają szparagi, chociaż wiele osób twierdzi, że są od nich smaczniejsze. Stąd ich cena.
Pędy dzikiego chmielu jadano już w starożytności. Były one przysmakiem m.in. w kuchni słowiańskiej. Obecnie pędy dzikiego chmielu są cenione w Belgii czy Francji, a potrawy z wykorzystaniem tej rośliny należą do dań drogich i luksusowych. Kilogram białych delikatnych pędów potrafi kosztować nawet 1 000 euro – informuje Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Okres zbioru pędów jest krótki- to zaledwie 2- 3 tygodnie i czas ten właśnie się kończy. Młode pędy chmielu, zanim wypuszczą liście można jeść na surowo, wtedy są dobrym dodatkiem do sałatek. Gdy osiągną długość 10 -15 centymetrów, a ich łodyga zaczyna zielenieć lepiej nadają się do krótkiego smażenia na maśle. Są wtedy atrakcyjnym wzbogaceniem dań mięsnych.



Gdzie ich szukać? Chmiel na dziko występuje na łąkach, w lasach liściastych, często zarasta opuszczone siedliska. Wczesną wiosną młode pędy odrastają od ziemi prosto od kłącza, które rozwija się pod powierzchnią gruntu. Pędy chmielu mają właściwości prozdrowotne. Działają uspokajająco i przeciwlękowo, zawierają flawanoidy, witaminy z grupy B.
Jak przyrządzić pędy chmielu?
– Ugotować jak szparagi.
– Na surowo dodać do sałatek.
– Podsmażyć na maśle i dodać do dania głównego.
– Zgrillować na beztłuszczowej patelni.
– Zakisić lub zamarynować.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze