Tegoroczna trasa biegła terenami powiatu kaliskiego, pleszewskiego i ostrowskiego, przewidując postoje w najciekawszych krajoznawczo miejscach. - Pierwszy z nich miał miejsce w Kucharkach przy drewnianym kościele. Kolejne m.in. w Taczanowie Drugim przy wigwamie turystycznym oraz w Bugaju, przy zabytkowym pałacu – relacjonuje Bartosz Spychalski z KTK „Cyklista”. - Jedną z większych atrakcji był postój w Gutowie, gdzie oprócz możliwości obejrzenia pięknie odnowionego pałacu rowerzyści mogli stanąć oko w oko z… tygrysami. Półmetek rajdu miał miejsce przy pałacu w Dobrzycy, gdzie na wszystkich czekał poczęstunek oraz możliwość nieco dłuższego zregenerowania sił w malowniczym parku.
Uczestnicy trasę pokonywali podzieleni na 22 grupy, z których każda prowadzona i zamykana była przez osobę wyznaczoną z ramienia organizatora. Przejazd na pierwszych kilometrach rajdu oraz na kluczowych skrzyżowaniach zabezpieczała policja, a przez cały dzień rowerzystom towarzyszyła karetka, serwis rowerowy oraz samochody techniczne. To właśnie przede wszystkim bezpieczeństwem i komfortem uczestników starali się kierować organizatorzy podczas kilkumiesięcznych przygotowań. Efektem tego była m.in. decyzja o zamknięciu listy uczestników na 350 rowerzystach, chociaż wraz z osobami z listy rezerwowej łączna liczba uczestników mogłaby być większa o co najmniej kilkadziesiąt osób.
Po godzinie 16.00 poszczególne grupy zaczęły kolejno dojeżdżać na metę rajdu usytuowaną na terenach rekreacyjnych w Szałem. Tam też, po obiedzie i deserze, każdy uczestnik rajdu otrzymał imienną statuetkę oraz imienny, kolejno numerowany certyfikat ukończenia rajdu. Najliczniejsze grupy zorganizowane otrzymały puchary, a najmłodszy (niecałe 7 lat) i najstarszy (81 lat) uczestnik rajdu – pamiątkowe figurki oraz zestawy turystycznych upominków.
Rajd zorganizowany został przez Klub Turystyki Kolarskiej „Cyklista” w Kaliszu we współpracy z Urzędem Miasta Kalisza, Kaliskim Oddziałem PTTK im. St. Graevego, Starostwem Powiatowym w Kaliszu, Urzędem Gminy Opatówek oraz Urzędem Miejskim Gminy Dobrzyca.
MIK, fot. Anna Kłopocka
Napisz komentarz
Komentarze