Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jakiej szkoły chcą kaliscy nauczyciele?

Obowiązek szkolny od 7. roku życia, ograniczenie lub całkowite zlikwidowanie lekcji religii w szkole oraz pozostawienie gimnazjów – taką wizję polskiej oświaty mają nauczyciele z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i okolic, którzy wypowiedzieli się w ankietach przeprowadzonych przez Nowoczesną. Między innymi o przyszłości edukacji mówili w czwartek na konferencji prasowej posłowie tej partii: Adam Szłapka i Katarzyna Lubnauer.
Jakiej szkoły chcą kaliscy nauczyciele?

- Stawiamy bardziej na jakość, nie na strukturę szkoły. Uważamy, że polskiej edukacji potrzebna jest pewna stabilizacja, potrzebny jest spokój, praca nad jakością, nad zmianą podstaw programowych – powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej. - Podstawy programowe muszą się na tyle zmienić, żeby nauczyciel miał czas na realizację pasji uczniów, na realizację doświadczeń. Trzeba doposażyć polskie szkoły tak, aby były pracownie chemiczne, biologiczne, żeby były nowocześniejsze pracownie informatyczne. Musimy bardzo zadbać o naukę języków obcych. Musimy postawić na cyfrowy świat, czyli to, żeby były na przykład e-podręczniki, które pomagają dzieciom nie nosić ciężkich plecaków i książek - dodała.

Z ankiety przeprowadzonej przez Nowoczesną wśród nauczycieli i dyrektorów szkół Kalisza, Ostrowa Wlkp. i okolic wynika, że niemal połowa respondentów (spośród 224 ankietowanych) stoi na stanowisku, iż etapy szkolnictwa powinny się dzielić na 6 klas szkoły podstawowej, 3 lata gimnazjum i 4 lata liceum. Zdecydowana większość osób jest zdania, że obowiązek szkolny powinien rozpoczynać się w wieku 7 lat. Co ciekawe, 49,2% badanych uważa za stosowne ograniczenie liczby godzin religii w szkole do 1 tygodniowo, zaś 35,6 % uważa, że religia nie powinna być nauczana w szkole.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej posłowie nawiązali też do programu partii, który zaprezentowany został w Warszawie 11 września. Znalazło się w nim 250 postulatów, w tym m.in. pomysły na rozwój gospodarczy, poprawę bezpieczeństwa obywateli i sprawne zarządzanie państwem. - Nasz program jest oparty o te wartości, które głosiliśmy od początku powstania Nowoczesnej. W kampanii wyborczej prowadziliśmy szereg konsultacji społecznych, których celem było przygotowanie takiego programu, który by odpowiadał potrzebom Polaków – mówił na czwartkowej konferencji prasowej w Kaliszu Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej. – Po kolejnych konsultacjach, kolejnych spotkaniach eksperckich przygotowaliśmy propozycję programową, która jest uszczegółowieniem i ukonkretyzowaniem tych wartości, o których mówiliśmy

Nowoczesna liczy na to, że swoim programem przekona do siebie Polaków przed kolejnymi wyborami.

TD, RED. MIK, fot. TD


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama