Elżbieta Cherezińska na kartach swoich książek w fascynujący sposób ożywia dawną Polskę i Skandynawię. W najnowszej połączyła, nie po raz pierwszy, oba tematy. – W czasie spotkania porozmawiamy o dumnej Świętosławie, Polakach i Wikingach, o pisaniu książek, o tym dlaczego właśnie średniowiecze i dlaczego Polska tyle wieków później – mówi Małgorzata Matysiak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.
Spotkanie odbędzie się:
30 października 2016 roku
Godzina 17.00
Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku
Ul. Kościelna 2
Wstęp wolny
Elżbieta Cherezińska ur. w Pile obecnie mieszka w Kołobrzegu
Z wykształcenia jest teatrologiem, studiowała na Wydziale Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
W 2005 roku zadebiutowała napisaną wspólnie z Szewachem Weissem jego literacką biografią zatytułowaną "Z jednej strony, z drugiej strony". W 2008 roku ukazała się jej książka "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki EtkiDaum" – w której przedstawiony jest obraz i historia łódzkiego getta
Ma na swoim koncie znakomite powieści historyczne m.in. "Północną drogę " – 4 tomową sagę o Wikingach, powieść "Gra w kości", w której zaczyna swoją przygodę pisarską z dynastią Piastów.
W 2013 roku Pani Cherezińska znalazła się w finale do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Gryfia za książkę "Korona śniegu i krwi".
Magazyn Literacki Książki uznał powieść „Legion” za książkę roku 2013, za tę książkę otrzymała także nominację do nagrody im. Józefa Mackiewicza oraz w 2014 r. nominację do nagrody literackiej Identitas przyznawanej za prace w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej.
W 2014 r powieść „Niewidzialna korona” została Najgorętszą Książką Lata
w plebiscycie TVP Kultura
W 2015 r. Magazyn Literacki Książki nominował książką roku „Turniej cieni”.
Powieść „Harda” to tytuł książki przedstawianej w audycji „Z najwyższej półki” w radiowej Trójce.
We wrześniu ukazała się jej najnowsza powieść „Królowa” będąca drugą częścią „Hardej” czyli opowieścią o Świętosławie, córce Mieszka I. Powieść otrzymała Trójkowy Znak Jakości.
AW, Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku
Zdjęcia: archiwum prywatne E. Cherezińskiej
Napisz komentarz
Komentarze