Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Copernicus Science, czyli licealiści studentami

Wykłady, ćwiczenia i warsztaty prowadzone przez naukowców kilku najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Uczniowie najlepszego obecnie liceum w Kaliszu, popularnego "Kopernika", mogą poczuć się jak studenci i chłonąć wiedzę na akademickim poziomie. Kolejny raz końcówka listopada to dla nich przygoda ze Szkolnymi Spotkaniami Copernicus Science.
Copernicus Science, czyli licealiści studentami

Program Copernicus Science jest tak bogaty, że nie sposób powiedzieć o nim w kilku zdaniach. Środa poświęcona była na zgłębianie nauk geograficznych i ścisłych. Dziś uczniowie w auli PWSZ przy Nowym Świecie wysłuchali szeregu wykładów z nauk przyrodniczych. A jutro zajmą się działem humanistyki. Poza tym czekają na nich warsztaty z przedsiębiorczości, dziennikarstwa czy zajęcia w laboratoriach PWSZ. Licealiści mogą poczuć się zatem poczuć jak studenci i ta możliwość bardzo im się podoba. - To jest ciekawe doświadczenie. Na co dzień nie mamy z tym styczności. Myślę, że nas to rozwija. Mnie się to bardzo podoba, bo mogę poczuć się dojrzale, jakbym była studentką – mówi nam Karolina Mosiołek, uczennica drugiej klasy III LO.  - Jest to odejście od takich standardowych lekcji, jakiegoś toku przygotowanego przez nauczyciela. Możemy poczuć się jakbyśmy byli prawdziwymi studentami – dzieli się wrażeniami Dominika Konopa, również uczennica drugiej klasy III LO.

Dominika, Karolina i Tomasz stawiają na nauki ścisłe. Copernicus Science to dla nich okazja do poznania wiedzy na poziomie studiów.

To już ósma edycja Copernicus Science. Święto nauki w III LO to pomysł zmarłej 5 lat temu nauczycielki fizyki Grażyny Generowicz oraz polonisty i dziennikarza Witolda Torbiarczyka. - Razem z naszą koleżanką, zmarłą w 2011 roku tworzyliśmy ten festiwal. Od początku przyświecała nam idea akademickości - to znaczy, by szkoły ponadgimnazjalne wpisać w szeroko pojęty dyskurs akademicki. I mam nadzieję, że to się udaje. Mamy klasy patronackie, mamy festiwal nauki. Przyjeżdżają do nas akademicy z bardzo wielu ośrodków naukowych w kraju i za granicą i myślę, że to jest najlepsza rekomendacja dla naszych uczniów – mówi Witold Torbiarczyk polonista, dziennikarz, inicjator Copernicus Science.

Twórcy Copernicus Science: Grażyna Generowicz (zmarła w 2011 roku nauczycielka fizyki) oraz Witold Torbiarczyk, polonista i dziennikarz.

Licealiści Kopernika to młodzież ambitna i Copernicus Science traktują nie jako odpoczynek od codziennych lekcji, ale jako okazję do weryfikacji swoich zawodowych planów. Tomek, Karolina i Dominika są w drugiej klasie, za kilak lat widza siebie jako studentów kierunków ścisłych. - Na pewno większość z nas marzy o podjęciu studiów medycznych. Nabór jest bardzo ograniczony, a liczba chętnych na większości uczelni przewyższa liczbę miejsc ponad 20-krotnie, więc dobrze jest mieć w zapasie jakieś inne kierunki ścisłe – uważa Tomasz Szkolny, uczeń III LO w Kaliszu. – Ja myślę o medycynie albo biotechnologii. Ale moją pasją jest również  taniec, więc od rozwagę biorę także kierunki artystyczne – zdradza nam swoje plany Karolina Mosiołek.  - Kierunki ścisłe to jest przyszłość. Ja myślę o studiach medycznych, biotechnologii albo technologii żywności – dodaje Dominika Konopa.

W III Liceum funkcjonuje kilka klas tzw. uniwersyteckich, a będzie ich jeszcze więcej. Jeszcze w tym roku szkoła podpisze umowę o współpracy z Wydziałem Nauk Politycznych Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. W dwóch klasach liceum współpracuje ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Jest też akademicka fizyka z uczelnią poznańską i współpraca z Politechniką Łódzką. Do tego wieloletnia współpraca z kaliskimi uczelniami.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama