Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 05:27
Reklama
Reklama
Reklama

Rok św. Alberta po pleszewsku

Patronem roku 2017 jest św. Brat Albert. Pleszew planuje uczcić jego działalność i zasługi w działalności niepodległościowej, społecznej i artystycznej. W ciągu roku zaplanowano więc wiele wydarzeń. Dlaczego? Bo od lat św. Brat Albert jest mocno obecny w życiu pleszewian
Rok św. Alberta po pleszewsku

W mieście – jako nieliczne w regionie – od ponad 20 lat działa Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, które prowadzi Schronisko dla Bezdomnych. Noclegownia dysponuje 35 miejscami noclegowymi, pełni także całodobowe dyżury. Dzięki pobytowi w schronisku wielu mężczyzn powraca do życia społecznego – co więcej – pracuje na rzecz schroniska lub w Spółdzielni Socjalnej „Alfa”. Podopieczni św. Brata Alberta udzielają się także podczas organizacji imprez i wydarzeń w mieście. Uczestniczą również w życiu kulturalnym – niemal wszyscy podopieczni śpiewają w chórze Schroniska Św. Brata Alberta, który prowadzi Dorota Żychlewicz.

 

Chcąc szczególnie uczcić działalność i życie św. Brata Alberta władze samorządowe Miasta i Gminy Pleszew wraz z pleszewskim Kołem Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, władzami schroniska, parafią p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela oraz tamtejszą Akcją Katolicką postanowili zorganizować w Pleszewie szereg wydarzeń. Patronat nad pleszewskimi obchodami roku św. Brata Alberta objął Ordynariusz Kaliski ks. biskup Edward Janiak. Już odbyły się w ratuszu trzy spotkania robocze. Na początku lutego osobiście udaliśmy się z wizytą do księdza biskupa, który spełnił naszą prośbę. Jego patronat nad wydarzeniem jest ważny dla pleszewian, a szczególnie osób bezdomnych i samotnych, wszak Jego Ekscelencja lub biskup pomocniczy corocznie zaszczycają swoją obecnością wigilię dla osób w potrzebie. Ponadto w swojej kapłańskiej drodze ks. biskup służył wśród ludzi biednych, chorych, bezdomnych i innych potrzebujących pomocy – tłumaczy burmistrz Marian Adamek. Podczas wizyty w Kurii włodarzowi Pleszewa towarzyszyli ks. prałat Henryk Szymiec – proboszcz parafii farnej, Witold Ulatowski – prezes pleszewskiego Koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, Ireneusz Stefaniak – Kierownik Schroniska dla Bezdomnych w Pleszewie oraz przedstawiciele Akcji Katolickiej przy parafii p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela – prezes Kryspin Kuberka oraz Dorota Żychlewicz.

 

Planuje się w ciągu roku organizację następujących przedsięwzięć:

- Festyn Rodzinny ze Św. Bratem Albertem w Ogrodzie Jordanowskim

- projekcja filmu Krzysztofa Zanussiego pt. „Brat naszego Boga” wraz z prelekcją reżysera

- działania związane z postacią Św. Brata Alberta podczas Festiwalu TRATWA

- wystawa w Muzeum Regionalnym

- cykl artykułów w dwunastu numerach „Orędownika Pleszewskiego”

- widowisko teatralne

- koncert organowy

- pielgrzymka podopiecznych Schroniska Św. Brata Alberta w Pleszewie

- nadanie nazwy Św. Brata Alberta nowej ulicy w Pleszewie (przy której zlokalizowane jest Schronisko).

 

Główna uroczystość ma odbyć się w Domu Parafialnym w Pleszewie. Ponadto władze Miasta i Gminy wystąpią z wnioskiem do Zarządu Województwa Wielkopolskiego o nadanie odznaki honorowej „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” dla Witolda Ulatowskiego i Ireneusza Stefaniaka.

 

Rok 2017 został ustanowiony rokiem św. Brata Alberta zarówno przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jak i Episkopat Polski.

 

AW, Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec koloni SkarszewekTreść komentarza: Tam powinny być postawione lusterka z czterech stron i światła .No niestety tak powinno być ale nie jestData dodania komentarza: 27.04.2025, 22:52Źródło komentarza: DRAMAT pod Kaliszem! Zderzenie i pożar dwóch aut! ZDJĘCIAAutor komentarza: ALINATreść komentarza: W Urzędzie Miasta Kalisza pracuje masa ludzi z Ostrowa I Opatówka. Wiele inicjatyw jest marginalizowanych. Np. Postument odnośnie zamku koło liceum A.Asnyka. Wielkość jest powalająca. Trzeba się zaopatrzyć w lupę, żeby go znaleźć. Jakby kto pytał to jest. Większy nie mógł powstać bo bardzo źle wpływał na uczucia gmin ościennych. Wjeżdżając do Kalisza obojętnie z której strony trzeba szukać tablic z informacją że wjeżdżamy do Kalisza . Są tak paskudne jakby były celowo zrobione w ten sposób. Może Pan Prezydent zastanowi się kto w UM Kalisza robi taka krecia robotę. Mamy w Urzędzie Miasta także byłego wieloletniego sekretarza gminy Opatówek. Jak był zastępcą dyrektora OSiR przy ul. Łódzkiej to większość imprez odbywała się w halu w Opatówka. Np. Mistrzostwa gry w siatkówkę. A nasza ARENA nie mogła się doprosić dyrektora Przybyła żeby u nas zrobić ta imprezę oraz inne. ARENA jest wykorzystana w 40 % . Winię też kaliskich dziennikarzy (którzy niestety nie są z Kalisza), że nie piszą o takich sprawach. Rozumiem, że im na tym nie zależy.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:46Źródło komentarza: Wielka rozbudowa. Wielomilionowa inwestycja na granicy z KaliszemAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Plac przy Majkowskiej będzie teraz pusty. Prezydent obiecywał, że będzie tam budowany budynek Filharmoni Kaliskiej. Mam nadzieję, że dotrzyma słowa. Dużo kaliszanin liczy na tą inwestycję.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:23Źródło komentarza: Koniec z handlem przy Majkowskiej! Kupcy wracają na zmodernizowane targowiskoAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Taa a nadal Koleje Wielkopolskie oferują słownie TRZY pociągi z Kalisza do Poznania i konsekwetnie nie wydłużają trasy pociągów co kończą bieg w Ostrowie Wlkp a to tylko 20 km!Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:06Źródło komentarza: Na torach padł rekord. „Efekt konsekwentnego rozwoju”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama