Do tytułu „Pleszewianin Roku” nominowano 10 osób, wśród których znaleźli się społecznicy, ludzie kultury, działacze charytatywni, prywatni przedsiębiorcy i grupy społeczne, które dzielą się swoją pasją z mieszkańcami. Wszyscy z rąk burmistrza i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Pleszewie odebrali Akty Nominacji.
Bohaterem roku ubiegłego – głosami mieszkańców, którzy wybierali Pleszewianina Roku za pomocą głosowania oraz w wyniku głosowania Kapituły Honorowej – został Marek Biernat, trener tenisa stołowego. „Pleszewianin Roku 2016” jest jednym z trzech trenerów narodowej reprezentacji paraolimpijskiej w tenisie stołowym. To jedyny pleszewianin, który pojechał na Igrzyska Olimpijskie. Jego przygoda z kadrą zaczęła się 7 lat temu, kiedy trenerka główna Elżbieta Madejska zaproponowała mu współpracę. W ubiegłym roku po raz pierwszy w swojej trenerskiej karierze, a tenisem stołowym zajmuje się od ponad 30 lat, wyjechał na paraolimpiadę do Rio de Janeiro. Wrócił aż z 8 medalami swoich niepełnosprawnych podopiecznych. Igrzyska Paraolimpijskie w Rio to dla Marka spełnienie trenerskich marzeń. - Dla pleszewian sukcesy trenera i wychowawcy wielu znakomitych sportowców są powodem do dumy – powiedział Marian damek, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew. Zdobywca tytułu, przy współudziale Urzędu Miasta i Gminy, zorganizował po raz pierwszy w Pleszewie Indywidualne Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym.
W latach 1994-2006 przyznawano tytuł „Człowiek Roku Ziemi Pleszewskiej”. Otrzymało go w tej formule 13 osób. W roku 1996 tytułu nie wręczono. Od 2007 r. przyznawany jest tytuł „Pleszewianina Roku” i do tej pory otrzymało go 9 osób. Tradycyjne już Spotkanie Noworoczne odbyło się w kinie HEL, a rozpoczęło się od prezentacji filmu dokumentującego wydarzenia minionego roku w Mieście i Gminie Pleszew.
W trakcie spotkania także Pleszewska Izba Gospodarcza wybrała „Biznesmena Roku”. Jej prezes Tadeusz Rak wręczył honorowy tytuł za rok 2016 Grzegorzowi Knappe – prezesowi Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie w uznaniu zasług za wdrożenie nowoczesnych technologii, rozwój firmy, pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje kanalizacyjne i wodociągowe oraz stworzenie innowacyjnego laboratorium, które dziś jest jednym z najlepszych w kraju.
„Rolnikiem/Ogrodnikiem Roku 2016” został Grzegorz Stefański, właściciel 14-hektarowego gospodarstwa rolno-ogrodniczego w Kościelnej Wsi w gminie Gołuchów. Tytuł ten nadaje Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie z Olgierdem Wajsnisem na czele. Tytuł w tym roku wręczył prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu – Piotr Walkowski w towarzystwie Piotra Kopczyńskiego – delegata Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie.
Cech Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Pleszewie corocznie nadaje tytuł „Rzemieślnik Roku”. Olgierd Rusinek – starszy Cechu i zarazem Przewodniczący Rady Izby Rzemieślniczej w Kaliszu wręczył go Hieronimowi Garsztce – mistrzowi w zakresie instalatorstwa sanitarnego i centralnego ogrzewania.
Tradycją stało się także, że Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew przyznaje tytuł „Mecenasa Pleszewskiej Kultury” za szczególny wkład w promocję i finansowanie kultury oraz dziedzictwa narodowego Ziemi Pleszewskiej. Podczas gali wręczono go Łukaszowi Jankowskiemu i Andrzejowi Wawrzyniakowi – muzykom z zespołu RED SCALP, pomysłodawcom i organizatorom „Red Smoke Festivalu”, który miał już w Pleszewie swoje 4 edycje. Corocznie gromadzi ok. tysiąca fanów stoner rocka z całego świata. Podczas trzech dni rockowego festiwalu na scenie pleszewskiego amfiteatru pojawiają się zespoły grające ten typ muzyki nawet zza Oceanu.
W drugiej części Spotkania Noworocznego promowano „Rocznik Pleszewski 2016”, który nieprzerwanie wydawany jest przez samorząd i Muzeum Regionalne od 2000 r. Tym razem publikacja zawiera 12 artykułów, wśród których znajdziemy materiały historyczne, jak choćby po raz pierwszy spisane dzieje braci czeskich na Ziemi Pleszewskiej, publikacje dotyczące życia pleszewian w czasie i po II wojnie światowej, ale i publikacje dokumentujące bardziej współczesne życie pleszewian – np. historię dożynek. Zespołowi redakcyjnemu oraz autorom artykułów wręczono podziewania. „Rocznik Pleszewski 2016” można zakupić za cenę 20 zł w Muzeum Regionalnym w Pleszewie.
Spotkanie Noworoczne uświetnił występ Chóru „Lutnia” im. Józefa Szpunta, który był jednym z nominowanych do tytułu „Pleszewianin Roku”.
AW, Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze