Młodzi ludzie, którzy nie zdecydowali jeszcze o dalszych losach własnej edukacji, mogli zapoznać się w jednym miejscu z ofertą blisko 40 placówek. A te prześcigały się w sposobach atrakcyjnej prezentacji. Śpiewano, tańczono, przeprowadzano specjalistyczne pokazy. Szkoły dziś, tak jak nigdy dotąd, muszą walczyć o ucznia. I to walczyć jak sklep o klienta. A najbardziej wiarygodnym sprzedawcą oferty szkoły są jej uczniowie – dlatego to oni rozdawali ulotki i bezpośrednio wychwalali swoją szkołę młodszym kolegom. I tak, np. I Liceum im. Adama Asnyka postanowiło dopasować strój swoich uczniów do hasła: Fantastyczna szkoła – fantastyczni ludzie. - Ta szkoła ma klimat, niepowtarzalny i mamy duży wachlarz profili, nauczyciele są wyrozumiali, jest sympatycznie, nie idę zestresowana do szkoły – mówiła nam Karolina Tubacka, uczennica I LO.
Nie wszyscy jednak są zainteresowani nauką w liceum – coraz więcej młodych stawia na wykształcenie techniczne lub zawodowe. – Liceum odrzuciłem na samym początku. Zależy mi, żeby jak najszybciej zdobyć zawód i zarabiać, a po liceum nic nie mam – uważa Krystian Idziak, który chciałby zostać elektrykiem. Z kolei Adrian Grala i Jakub Łuczak zamierzają przejąć gospodarstwo rolne po rodzicach, dlatego chcą skończyć szkołę w tym kierunku.
Sporym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko kaliskiej samochodówki. - Dla młodego człowieka ważne jest zdobycie dobrego zawodu. W tej branży jest bardzo duża nisza, duże zapotrzebowanie. My mamy mocno rozbudowaną współpracę z pracodawcami, dzięki czemu organizujemy staże i praktyki w renomowanych firmach – mówi nam Tomasz Stępniak, Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Kaliszu.
Szkoła przyciąga również dziewczęta. Karolina jest w drugiej klasie o profilu technik-logistyk. – To jest bardzo szeroki profil, gwarantujący pracę w wielu miejscach – przekonuje dziewczyna.
Na tragach każdy znalazł coś dla siebie: jednych fascynuje świat techniki, innych świat gastronomii. Agata z Blizanowa chciałaby zostać cukiernikiem. – Bardzo lubię piec ciasta, robić torty. Na uroczystości rodzinne zawsze ja wszystko przygotowuję. Zastanawiam się nad szkołą zawodową albo technikum gastronomicznym – mówi Agata Jaroszewska.
Po raz pierwszy na targach Edukacyjnych zaprezentował się nowopowstały Zespół Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej. - Nasz szkoła kieruje swoją propozycję do młodzieży, która chce mieć konkretny zawód. Stratujemy z trzema zawodami: technik mechatronik, technik informatyk i technik obróbki drewna – przedstawia ks. Adam Kraska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej.
Organizatorami X Kaliskich Targów Edukacyjnych są: Miasto Kalisz i Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: portal faktykaliskie.pl i telewizja Magazyn Miejski.
AG, fot. AG
Napisz komentarz
Komentarze