Bratobójcze finały. Sześć medali Tornado

Aż sześć krążków wywalczyli młodzi przedstawiciele sekcji MMA Tornado Kalisz w mistrzostwach Polski w brazylijskim jiu-jitsu. W dwóch finałach doszło do bratobójczych pojedynków z udziałem podopiecznych Marcina Małeckiego.

Impreza rangi mistrzowskiej odbyła się w sobotę w Tuszynie. O medale krajowego czempionatu rywalizowali zawodniczki i zawodnicy w wieku od 6 do 16 lat (dzieci i juniorzy młodsi). Znakomicie spisali się reprezentanci Tornado, którzy wywalczyli aż sześć medali.

Po dwa krążki zdobyli Bartosz Śmietański i Dawid Królak. Obaj stoczyli bratobójcze starcia w finałach konkurencji Gi (walka w kimonach) i No Gi (walka w spodenkach) w wadze do 72 kg. W pierwszej z nich lepszy był Śmietański, w drugiej zaś Królak. – Obie walki finałowe uczniów kaliskich gimnazjów nr 9 i 2 należały do najbardziej zaciętych walk tych mistrzostw i zakończyły się decyzjami sędziowskimi – informuje trener Marcin Małecki.

Po tytuł mistrza Polski sięgnął ponadto 11-letni Jakub Haładyn, który okazał się najlepszy w brazylijskim jiu-jitsu w kategorii U-12 w wadze do 42 kg. Medal zdobyła też najmłodsza w kaliskiej ekipie Hania Małecka. Uczennica Szkoły Podstawowej nr 18 zajęła trzecie miejsce w walkach dziewcząt w kategorii U-12 w wadze do 40 kg.

– Brazylijskie jiu-jitsu opiera się na chwytach. Dominują w tej dyscyplinie dźwignie, duszenia oraz inne techniki unieruchamiania przeciwnika. Uderzeń się nie stosuje. Walka odbywa się głównie w parterze – wyjaśnia trener Małecki.