Dlatego popularność "Białych sobót" jest wciąż ogromna. Kiedyś były organizowane regularnie przy wsparciu miasta. Teraz, bez pomocy z miejskiego budżetu, cykl kontynuuje Stowarzyszenie „Wszystko dla Kalisza”. I wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością, mówi Mirosław Gabrysiak, lekarz w Przychodni na Polnej. - Dostęp do specjalistów jest ograniczony, są limity na niektóre badania, a tutaj mogą bez skierowania, bez problemu wszystkie badania wykonać.
W sumie w czasie „Białej soboty” w przychodni na Polnej przebadano kilkaset osób. Jedne przychodziły, by skorzystać ze wszystkich dostępnych, inne z wybranych. W sobotę można było zbadać wzrok i słuch, zmierzyć ciśnienie, cukier, ale też sprawdzić, czy już pora zmienić swoją dietę i zacząć się ruszać. Wiele naszych problemów zdrowotnych to wynik złych nawyków żywieniowych oraz błędów, które popełniamy, siedząc i stojąc lub chodząc w złym obuwiu. Jak można było się dowiedzieć takie nawyki, to najkrótsza droga do chorób układu kostnego, zwyrodnień kręgosłupa czy stóp. Badania tych wykonywano na platformie sensomotorycznej. - Często sami sobie fundujemy takie problemy przez nieodpowiednie, np. zbyt ciasne, niedopasowane do naszych stóp obuwie, ale też podłoże, po którym chodzimy ma wpływ na płaskostopie czy haluksy – wyjaśnia Mateusz Podhajski, rehabilitant z przychodni Magdomed. - Jeżeli chodzi o kręgosłup pośrednio stopy też mają na niego wpływ, tak jak stoimy tak układa się nasz kręgosłup, nasza miednica. Poprzez odpowiednią korekcję stóp możemy wpłynąć na odpowiednie ułożenie kręgosłupa.
Największą popularnością cieszyło się USG tętnic szyjnych; lista osób, które mogły skorzystać z tego badania zapełniła się w ciągu godziny. Kaliszanie mogli też wykonać lipidogramy, a kiedy w badaniu wysokość cholesterolu była wysoka otrzymywali skierowanie na pełne wyniki. Mirosław Gabrysiak, lekarz, który był współorganizatorem „Białej soboty” dodaje, że takie podstawowe badania bardzo często ratują życie osobie, która nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora i powinna poważnie zacząć o siebie dbać. - Jak wiadomo cholesterol i cukrzyca to główne czynniki rozwoju choroby wieńcowej serca i udaru mózgu, więc osoby po wykryciu wysokich wartości tych parametrów są kierowane do lekarza rodzinnego, a dzięki temu wcześniej mogą zacząć zapobiegać rozwojowi komplikacji – wyjaśnia Mirosław Gabrysiak, organizator „Białej soboty”.
Na każdego, już po badaniach, tradycyjnie czekał pączek od Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza”, które wiosną planuje jeszcze jedną edycję "Białej soboty".
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze