poniedziałek, 23 września 2024 08:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pierwsza śluza rowerowa powstała w Kaliszu

U zbiegu ulic Młynarskiej i Serbinowskiej powstała pierwsza w Kaliszu śluza rowerowa. To rozwiązanie umożliwiające cyklistom bezpieczny skręt w lewo. W tym miejscu mają pierwszeństwo przed innymi pojazdami.
Pierwsza śluza rowerowa powstała w Kaliszu

Śluza rowerowa może przebiegać przez całą szerokość jezdni lub – jak w przypadku Kalisza – tylko przez jej część. Na ul. Młynarskiej wymalowana została dla rowerzystów jadących od ul. Polnej w kierunku Serbinowskiej. – Dzięki śluzie mogą bezpiecznie zjechać do osi jezdni, by skręcić w lewo w stronę ul. Górnośląskiej. Dla kierowcy jest to miejsce zatrzymania się i oczekiwania na przejazd rowerzysty. Kierowca ma wyznaczoną linię warunkowego zatrzymania, trochę oddaloną od skrzyżowania, i musi rowerzyście ustąpić pierwszeństwa – wyjaśnia Krzysztof Gałka, p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu.   

To pierwsze tego typu miejsce w naszym mieście, dla drogowcy nie wykluczają, że pojawią się kolejne. – Tam gdzie znajduje się infrastruktura dla rowerzystów, tam stosuje się śluzy – dodaje Krzysztof Gałka.

W Polsce to rozwiązanie stosunkowo nowe. Śluza rowerowa zadebiutowała we Wrocławiu w 2010 roku, jeszcze przed wprowadzeniem zmian w przepisach ruchu rowerowego, które wprowadziły to pojęcie. W kolejnych latach śluzy pojawiły się również w innych miastach: w 2013 roku m.in. w Katowicach, Gdańsku i Krakowie, w 2015 r. w Poznaniu i Warszawie.

Pierwsza śluza rowerowa na świecie powstała w 1986 roku w Oxfordzie, a kolejne w Newark, Bristolu i Yorku. Wszystkie stworzono na zlecenie Ministerstwa Transportu celem zbadania takiej organizacji ruchu. Poza Europą śluzy można spotkać w Ameryce Północnej i Australii.

MIK, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Dyrektor dba o nas jak ojciec, niczego nam oraz pacjentom nie brakuje. W związku z tym chciałem zaproponować dodatkową premię dla dyrektora. Myślicie ze 100 tys pln nie będzie za mało? Eh, niech będzie 200 tys. Zasługuje chłop. Co o tym myślicie ?Data dodania komentarza: 23.09.2024, 07:14Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Co to znaczy , karetki "zdegradowane", co to ma być???!!!.Otóż za mniejszą kasę utworzyć 3-osobowe zespoły z ratownikami i pielęgniarkami a zapewniam, że poziom usług pogotowia nie obniży się.Warunek, trzyosobowe zespoły ZRM, bo dwuosobowe, to niestety smarowanie doopy szkłem i fałszywe oszczędności.Dwie pary rąk, gdzie jedna osoba obsługuje tablet( biurokracja) , to wciąż jedna para rąk.Data dodania komentarza: 23.09.2024, 06:41Źródło komentarza: Mniej karetek z lekarzem. Likwidują „eSki” w kilku powiatachAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Jaki zarządca taki szpital. Pan radny na pewno przyjmie premię za dobre zarządzanie.Data dodania komentarza: 22.09.2024, 18:56Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: pytającyTreść komentarza: Każdy rząd próbował zreformować służbę zdrowia-proszę wskazać któremu ministrowi to się udało bowiem nawet mieliśmy ministrów zdrowia z przebogatym doświadczeniem zawodowym i tytułem profesorskim.Jedyne ich "osiągnięcia" to coraz większe składki zdrowotne,dłuższe kolejki do specjalistów i źle działające szpitale.To jest problem ogólnokrajowy zaistniały dość dawno lecz stale narastający!Data dodania komentarza: 22.09.2024, 18:32Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglaku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama