Po pierwsze gwarancję zachowania ciągłości udzielania świadczeń we wszystkich 23 oddziałach i 23 poradniach kaliskiego szpitala. A uzyskanie III poziomu systemu zabezpieczenia kaliskiego szpitala to szerszy zakres świadczeń zdrowotnych, niż w przypadku powiatowych szpitali II stopnia. - Nasz pacjent leczony jest kompleksowo, począwszy od leczenia szpitalnego poprzez rehabilitację i kontrolę poszpitalną – mówi Wojciech Grzelak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.
Tzw. sieć szpitali wprowadza nowe rozwiązania, które mają usprawnić organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawić dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach.
Ministerstwo Zdrowia podaje między innymi, że dzięki sieci szpitali znacznie skrócą się kolejki na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i w izbach przyjęć. To jak twierdzi, Wojciech Grzelak, dyrektor kaliskiego szpitala, w dużej mierze zależy również od samych pacjentów. - Mam taką nadzieję, że skrócą się kolejki w SOR-ach. Myślę jednak, że najpierw trzeba przekonać pacjentów do leczenia na tzw. Wieczorynce. Tam także udzielamy pełnych świadczeń, wykonując pełen zakres badań. Jakoś to do naszych pacjentów wciąż nie dociera. SOR to miejsce, które jest w szpitalu, natomiast tuż obok jest Wieczorynka, która traktowana jest trochę po macoszemu, bo każdy uważa, że tam są lżejsze przypadki i tam „nie powinienem” trafić – wyjaśnia Wojciech Grzelak.
Szpitalny Oddział Ratunkowy z założenia ma na celu pilne ratowanie życia i zdrowia pacjentów w stanach nagłych. Wszystkimi mniej poważnymi przypadkami powinni zajmować się lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w przychodniach, natomiast w godzinach, gdy są one zamknięte, czyli wieczorem, w nocy, w soboty, niedziele i w święta należy udać się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej tzw. Wieczorynki znajdującej się tuż przy okrąglaku.
Nie wszystkie szpitale wojewódzkie w Wielkopolsce zakwalifikowane zostały do III poziomu sieci szpitali. Szpital Wojewódzki w Lesznie oraz Szpital Wojewódzki w Poznaniu weszły do sieci na II poziomie zabezpieczenia – a więc sklasyfikowane zostały jak szpitale powiatowe. Kaliski jest jedynym szpitalem w południowej Wielkopolsce, a jednym z czterech w całej Wielkopolsce, który ma pewność kontraktu z NFZ-em na III poziomie. Pozostałe to wojewódzki szpital w Pile, Koninie, i szpital miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu.
AG, fot. autor, grafika: Ministerstwo Zdrowia
Napisz komentarz
Komentarze