Stąd w tworzenie kierunku technologia żywności i żywienie człowieka zaangażowane były nie tylko władze uczelni, ale też uznani przedsiębiorcy. Porozumienia i listy intencyjne w tej sprawie podpisały m.in.: Colian (skupiająca takie marki jak: Goplana, Solidarność, Grześki, Familijne, Jutrzenka, Hellena czy Appetita), Nestle, Paula, Elena czy Lazur. Wszystkie zobowiązały się umożliwić studentom odbycie praktyk zawodowych. Firmy liczą, że nowy kierunek dostarczy im młodej i wykwalifikowanej kadry, o którą w tej branży trudno. – W mojej ocenie to bardzo ważny kierunek – mówi portalowi faktykaliskie.pl Jan Kolański, prezes spółki Colian. - Kalisz to zagłębie rolno-spożywcze. Słynie z dużej liczby zakładów przemysłu spożywczego, ale też rolnego i rolno-spożywczego. Kapitał ludzki i innowacje to determinanty konkurencyjności. W dzisiejszych czasach, żeby się rozwijać i odnosić sukcesy na rynkach międzynarodowych, potrzebne są innowacyjne produkty. Do ich stworzenia niezbędne jest zaplecze technologiczne. Takie przedsiębiorstwa jak kaliskie nie będą konkurowały budżetami marketingowymi z globalnymi graczami, bo dysponują znacznie mniejszym potencjałem. Aby skutecznie z nimi rywalizować i intensyfikować działalność, muszą szukać pomysłu na rozwój - dodaje.
Dlatego zdaniem Jana Kolańskiego niesamowicie istotne jest, by młodzi i dobrze wykształceni ludzie chcieli pozostać w Kaliszu i okolicy, aby wspomagać rozwój tego biznesu. - Młodzi ludzie stanowią potencjał rozwoju miast, regionów i przedsiębiorstw. Posiadanie zaplecza kadrowego jest szczególnie cenne w dzisiejszych czasach, gdy gospodarka oparta jest na wiedzy i know-how. To właśnie zasoby ludzie stanowią źródło konkurencyjności. Chcemy w nie inwestować w Kaliszu, będziemy tutaj podejmować nowe przedsięwzięcia, do których realizacji niezbędne jest zaplecze kadrowe. Siła Coliana to nie tylko produkty, to przede wszystkim ludzie, zaangażowany i kompetentny zespół, który kreuje nasze wyśmienite wyroby – mówi Jan Kolański. – Niezwykle istotne jest posiadanie wykształconej kadry, która znajdzie te przewagi konkurencyjne w obszarze produkcyjnym, technologicznym czy jakościowym. Polski przemysł spożywczy ma ogromny potencjał. Przed naszym krajem stoją duże możliwości, aby w obszarze żywnościowym zajmować bardzo dobrą pozycję na rynku europejskim i światowym. Od wielu, wielu lat rodzime rolnictwo i przemysł spożywczy są na bardzo wysokim poziomie. Naszej firmie i mi osobiście bardzo zależało na uruchomieniu tego kierunku na kaliskiej uczelni, ale to także bardzo dobra informacja dla całej społeczności lokalnej. Jestem przekonany, że Kalisz może stać się znanym na arenie międzynarodowej zagłębiem przemysłu spożywczego.
Szczegóły na temat rekrutacji można znaleźć na stronie uczelni. Kaliska PWSZ otrzymała też zgodę na uruchomienie jednolitych studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia. Tym samym posiada obecnie 7 kierunków magisterskich. Studenci mogą się kształcić na Wydziale Medycznym, Politechnicznym, Nauk Społecznych i Humanistycznych oraz Sportu i Rehabilitacji.
Uczelnia oferuje również studia międzynarodowe. Dzięki podpisanemu w 2015 roku porozumieniu pomiędzy PWSZ w Kaliszu a Instituto Politecnico de Braganca nasi studenci mają możliwość uzyskania podwójnego dyplomu studiów licencjackich - macierzystej i portugalskiej uczelni. W ramach trzyletnich studiów w dziedzinie zarządzania biznesem międzynarodowym przez rok studenci kształcą się w portugalskiej uczelni.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze