A z respektowaniem zasad i kulturą osobistą na drodze u rowerzystów bywa różnie. - Najczęściej popełniane wykroczenia przez rowerzystów, to jazda po chodniku i przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych. Są to zachowania niedozwolone, o czym często rowerzyści nie wiedzą – mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - Niewiedza nie jest jednak żadną okolicznością łagodzącą. Bardzo wielu miłośników jednośladów jest zaskoczonych reakcją funkcjonariuszy.
Ci postanowili działać, bo rowerzystów w Kaliszu przybywa, a piesi coraz mniej komfortowo czują się na chodnikach. W miniony wtorek w Parku Miejskim rozpędzony rowerzysta poturbował 63-latka i oddalił się z miejsca zdarzenia. Świadków tego wypadku poszukuje kaliska policja.
W najbliższą niedzielę, 27 sierpnia swoje działania skupi właśnie na właścicielach jednośladów. – Tego dnia przeprowadzona zostanie akcja „Rower”. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy rowerzyści przestrzegają przepisów ruchu drogowego – zapowiada mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz.
Policja przypomina najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach:
Rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych! Kierujący jednośladem może z niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach:
- kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;
- kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła;
W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!
Rowerzysta nie może:
- jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu;
- jechać bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach;
- czepiać się innych pojazdów,
- jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.
MIK, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze