Inwestycją objęta będzie wieża ratuszowa i pomieszczenia piwnicy, gdzie jeszcze do niedawna znajdowało się urzędowe archiwum. W podziemiach ratusza powstanie kilka sal: sala wykładowa, prezentacyjna czy klub książki. Dla dzieci i młodzieży przeznaczone będą dwa pomieszczenia naszpikowane multimedialnymi prezentacjami związanymi z najstarszym miastem w Polsce. Wszystko po to, by najmłodsi wiedzę zdobywali w ciekawy, interaktywny sposób. - Będą przygotowane sale warsztatowe związane ze Szlakiem Bursztynowym, z najdawniejszymi dziejami kaliskimi, wirtualne przymierzanie strojów, nauka pisana gęsim piórem czy wirtualne puzzle– wyjaśnia Dagmara Pokorska, naczelnik Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
W ramach ekspozycji swoje stałe miejsce znajdzie zrekonstruowany Wóz Rzymski. Drugą przestrzenią ratusza, w której zajdą zmiany jest wieża zabytkowego obiektu. - Na samej górze na tym naszym tarasie widokowym będą lunety, z których będzie można obejrzeć Kalisz w szerszym zakresie niż tylko nasz wzrok sięga. Przygotowane będą tablice z taką panoramą Kalisza – dodaje Dagmara Pokorska.
Każda kondygnacja wieży poświęcona będzie innemu zagadnieniu dotyczącym dziedzictwa Kalisza. Czwarta kondygnacja to prezentacja pod hasłem „Strażnik czasu”. Tutaj turyści i mieszkańcy zapoznają się z historią ratuszowego zegara, a także z dziejami rodu słynnych zegarmistrzów Stilterów. Niżej zwiedzimy multimedialne wystawy dotyczące architektury naszego miasta, zburzenia Kalisza, jego wielokulturowości czy przyrody dorzecza Prosny. Będzie też piętro poświęcone samym kaliszanom, czyli mieszkańcom – współczesnym, jak dawnym. Na pierwszej kondygnacji przy samym wejściu na wieżę ratuszową poznamy Kalisz jako miasto książęce i królewskie.
Centrum Edukacyjno-Kulturowe ma być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niestety kręte ścieżki wieży ratuszowej nadal będą barierą nie do pokonania dla mających problem z poruszaniem się. Ale to nie oznacza, że nie zobaczą tego, co sprawne osoby. – dzięki kamerom będzie dokładnie widać to, co z wieży ratuszowej, ale także te prezentacje, które będą na poszczególnych kondygnacjach. Dla osób niewidomych będą one w języku Braille’a – mówi Dagmara Pokorska.
Teraz przed miastem nie tylko adaptacja budowlana pomieszczeń ratusza pod Centrum Edukacjyjno-Kulturowe, zakup nowoczesnych urządzeń, ale i sporo wysiłku przy merytorycznym opracowaniu multimedialnych prezentacji. Całość przedsięwzięcia ma kosztować prawie 6 mln zł, a jego zakończenie planowane jest na jesień 2018 roku.
AG, fot. UM Kalisz
Napisz komentarz
Komentarze