Podobnie jak rowerzyści. Dlatego projekt przebudowy drogi wojewódzkiej nr 450 ma zadowolić obie strony. Takie jest założenie, bo do tej pory Nowy Świat i Częstochowska oraz Rzymska, które mają być remontowane, uwzględniały tylko potrzeby kierowców. Po remoncie będą przyjazne także dla miłośników jednośladów, zapewnia Krzysztof Gałka, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Kaliszu. – Jeśli chodzi o ścieżkę rowerową na ulicy Nowy Świat - od Legionów w kierunku Ronda Ptolemeusza - to do ulicy Skalmierzyckiej biegnie dwukierunkowa ścieżka rowerowa po stronie UAM – tłumaczy założenia projektu Krzysztof Gałka. – Natomiast po drugiej stronie biegnie ścieżka dwukierunkowa - od wysokości uczelni do Ronda Ptolemeusza, do ulicy Częstochowskiej.
Mniej więcej w miejscu, w którym obecnie jest przejście dla pieszych z wysepką - właśnie na wysokości Uniwersytetu - będzie też przejazd dla rowerów z jednej strony na drugą. Na odcinku Nowego Światu - od Rogatki do Legionów, po lewej stronie - zaprojektowano ciąg pieszo-rowerowy, bez straty jezdni. Dwukierunkowa ścieżka pojawi się także na ul. Częstochowskiej - od Ronda Ptolemeusza do ul. Rzymskiej i dalej do granic miasta. W porównaniu z obecną sytuacją, kiedy pasów ruchu dla jednośladów nie ma w ogóle, to dużo, ale okazuje się, że dla niektórych niewystarczająco.
W trakcie ostatniego posiedzenia Komisji Prawa, Porządku Publicznego oraz Samorządu Osiedlowego i Komisji Rozwoju, Mienia Miasta i Integracji Europejskiej Rady Miejskiej Kalisza, przedstawiciele jednego ze stowarzyszeń rowerowych działających w Kaliszu zaproponowali, by ul. Nowy Świat zwęzić, stworzyć dwa pasy ruchu dla samochodów, a wzdłuż nich, po obu stronach, utworzyć ścieżki rowerowe. Te od jezdni miałyby być odgrodzone półtorametrowym pasem zieleni.
Prezydent Grzegorz Sapiński nie mówi „nie”, ale od razu dodaje, że nie w tym momencie. Jego zdaniem na takie rewolucyjne rozwiązania mogą sobie pozwolić miasta w krajach, gdzie rowery to podstawowy środek transportu. My się tego uczymy. – Dbanie o rowerzystów i pieszych oraz tych, którzy decydują się na jazdę autobusami to mój priorytet, ale to nie znaczy, że teraz pójdziemy w drugą stronę i będziemy robić wszystko, co zaproponuje jeden z rowerzystów – mówi włodarz. - Nowy Świat to jest pewnego rodzaju obwodnica śródmieścia i róbmy wszystko, żeby tam ograniczyć ruch do 30 tysięcy pojazdów na dobę i organizować go tak, by dookoła jednak ludzie mogli się przemieścić. I dopiero potem, jeżeli wszyscy już przesiadamy się na rowery, to możemy z jednego pasa ruchu zrobić buspas i puścić tam autobusy czy rowery.
Projekt przebudowy DW 450 powstaje i jest na zaawansowanym etapie. Będzie gotowy do końca tego roku. Prace powinny zacząć się w przyszłym i zakończyć w 2019. Koszt remontu 6-kilometrowego odcinka to około 36 milionów złotych. Pieniądze na ten cel miasto otrzyma w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
AW, fot. Google Street View
Napisz komentarz
Komentarze