Z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w październiku nastąpił wzrost o ok. 100 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w porównaniu do października 2016 roku.
W Kaliszu i powiecie w ubiegłym miesiącu z silnym przeziębieniem zakwalifikowanym jako podejrzenie grypy lub choroby grypopodobne zgłosiło się 1179 osób. Jeden przypadek wymagał pobytu w szpitalu. Dla porównania – w tym samym miesiącu ubiegłego roku zachorowań było 728.
Atak grypy dopiero jednak przed nami. Najczęściej przypada on na styczeń, luty i marzec. Wtedy kaliski Sanepid odnotowuje ponad 2 tysiące przypadków miesięcznie.
Darmowe szczepionki dla seniorów
Jeszcze do końca listopada kaliszanie powyżej 60. roku życia mogą w ramach miejskiego programu bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. – Początkowo program miał zakończyć się 15 listopada, ale mamy jeszcze niewykorzystany limit, dlatego przedłużamy akcję do 30 listopada – poinformowano nas w przychodni „Art&Med”.
Miejsce wykonania szczepień:
NZOZ „Art&Med” ul. Winiarska 12, Kalisz
- poniedziałek w godzinach od 16.00 do 17.00.
- środa w godzinach od 16.00 do 17.00.
- czwartek w godzinach od 16.00 do 17.00.
Obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod nr 62 767 00 66.
Groźne powikłania
Grypa najbardziej niebezpieczna jest dla małych dzieci, osób starszych oraz osób z przewlekłymi chorobami, ponieważ może prowadzić do ciężkich powikłań. Należy pamiętać, że zakażenie kobiety w ciąży może powodować uszkodzenie płodu.
Grypa sprzyja rozwojowi zakażeń bakteryjnych i może powodować powikłania różnego rodzaju. Ryzyko ich wystąpienie zwiększamy, jeśli w czasie choroby, pracujemy, narażamy się na przegrzanie lub przechłodzenie. Do najczęstszych powikłań należą:
- zapalenie oskrzeli
- zapalenie płuc
- zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych np. astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
- zapalenie mięśnia sercowego
- zapalenie osierdzia
- przewlekła niewydolność krążenia
- zapalenie mózgu i opon mózgowych
- napady drgawkowe
- zapalenie ucha środkowego, które zwłaszcza u małych dzieci może prowadzić do częściowej utraty słuchu, a nawet głuchoty
- zapalenie mięśni
- pogrypowe kłębuszkowe zapalenie nerek
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Wirus grypy jest przenoszony drogą kropelkową, podstawowe znaczenie ma zachowanie higieny osobistej oraz higieny otoczenia.
- Jeśli jesteś chory – zostań w domu!
- Zasłoń swoje usta i nos chusteczką higieniczną, kiedy kaszlesz lub kichasz.
- Myj często ręce mydłem i ciepłą wodą ( przez około 20 – 30 sekund).
- Jeśli masz objawy grypopochodne takie jak: gorączka, ból gardła, kaszel, ból mięśni, dreszcze – SKONTAKTUJ SIĘ Z LEKARZEM!
- Unikaj bliskiego kontaktu z ludźmi, którzy mają objawy grypopochodne
- Wyrzucaj chusteczki higieniczne natychmiast po użyciu do kosza.
- Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów, unikaj dotykania rękami oczu, nosa i ust.
- Wietrz pomieszczenia, w których przebywasz 3-4 razy dziennie przez około 10 minut!
- Poddawaj się szczepieniom przeciwko grypie! (Szczepionka pozwala uniknąć chorób a przede wszystkim poważnych powikłań układu oddechowego, zaburzeń pracy serca, niewydolności nerek i powikłań neurologicznych).
- Dbaj o siebie, ubieraj się odpowiednio, dużo śpij, unikaj stresu, pij dużo płynów, zdrowo się odżywiaj i bądź aktywny fizycznie
AG, fot. pixabay
Napisz komentarz
Komentarze