Jak dotąd Poznań był omijany przez Pendolino. Tak samo jak Szczecin. Od połowy grudnia to się jednak zmieni.
Nowością w ofercie krajowej będzie rozszerzenie siatki połączeń pociągów Pendolino. Od połowy grudnia będą one kursować ze Szczecina przez Poznań do Warszawy. Poranny skład wyjedzie ze Szczecina przed 8:00 i pokona tę trasę w 4 h 18 minut. Powrotne EIP do Szczecina pozwoli wrócić ze stolicy po 20:00. Oprócz postoju w Poznaniu pociąg zatrzyma się w Stargardzie i Krzyżu, co pozwoli na przesiadkę w kierunku Gorzowa - informuje PKP Intercity.
Trasę ze Szczecina do Poznania Pendolino ma pokonać w 1 godzinę i 50 minut. Z Poznania do stolicy - 2 godziny i 19 minut.
Premierowa trasa Pendolino z Poznania do Warszawy odbędzie się 15 grudnia o 9:40. Do stolicy dotrzemy o tuż przed 12:00.
CENY BILETÓW
Jak przekazuje epoznan.pl - przejazd w drugiej klasie na tej trasie będzie kosztować 70 złotych. Dzień później - 16 grudnia, przejazd kosztuje mniej - obecnie 49 zł. Tyle samo zapłacimy 17 i 18 grudnia.
Co z trasą powrotną? Za podróż z Warszawy Centralnej do Poznania o 16.00 15 grudnia zapłacimy obecnie od 93 złotych. Kolejne dni to przejazdy już od 49 złotych. To z pewnością oferta promocyjna, a docelowo za bilety trzeba będzie płacić więcej.
WCALE NIE TAK SZYBKO?
Pendolino miało "pędzić" przez Polskę z prędkością 250 km na h. Centralna Magistrala Kolejowa nie jest jednak nadal przystosowana do takich prędkości. Jednostki ED250, czyli popularne Pendolino poruszają się po niej z prędkością do 200 km na h.
Jak informuje rynek-kolejowy.pl - Pomiędzy Warszawą a Szczecinem Pendolino nie rozpędzi się jednak do prędkości większej niż 160 km/h, bowiem ani linia nr 3 (Warszawa - Poznań) ani nr 351 (Poznań – Szczecin) nie są przystosowane do kursowania po nich z wyższymi prędkościami.
Modernizacja drugiego z tych odcinków, oczywiście opóźniona, powoli dobiega końca, natomiast prace budowlane sprawiają, że pociągi nie wszędzie jeżdżą już po niej z maksymalną prędkością. Stawia to więc pod znakiem zapytania sens użytkowania najszybszych jednostek PKP Intercity na trasie, na której nie wykorzystają one swojego potencjału i nie będą lepsze niż tabor, który już obecnie obsługuje połączenia w tej relacji - czytamy na portalu rynek-kolejowy.plNowe połączenia międzynarodowe
Co jeszcze nowego w rozkładzie jazdy od 15 grudnia? W rozkładzie pojawią się cztery nowe połączenia do Czech. Pociągi IC Baltic Express będą zatrzymywać się nie tylko w największych polskich miastach, tj. Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu czy Wrocławiu, ale także w mniejszych ośrodkach, m.in w Tczewie, Inowrocławiu, Gnieźnie, Lesznie i Kłodzku.
Co więcej, składy PKP Intercity po raz pierwszy zatrzymają się na stacjach: Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie. Po stronie czeskiej w drodze do Pragi będziemy mogli wysiąść i wsiąść m.in. w Pardubicach. Połączenia będą realizowane w godzinach porannych, popołudniowych oraz nocą. Taka oferta zapewni pasażerom dużą elastyczność w wyborze dogodnego połączenia. Nowością w ofercie międzynarodowej będzie również pociąg IC Galicja, który pojedzie z Przemyśla przez Kraków do Berlina. Będzie to trzecia para połączeń na tej trasie. Pozwoli to na ruch pociągów co 4 h z Krakowa, Katowic, Wrocławia do stolicy Niemiec.
… i krajoweW nowym rozkładzie jazdy znajdzie się również atrakcyjne połączenie Warszawy z Wrocławiem (EIC Ślęża z rekordowym czasem przejazdu 3 h 33 min). Z Warszawy na Dolny Śląsk dojedziemy również pociągiem IC Konopnicka (rel. Warszawa - Wrocław), a także składem IC Śnieżka, który od grudnia będzie kursował codziennie, a nie tylko w weekendy jak dotychczas. W weekendy podróżni będą mogli skorzystać z pociągu IC Beskidy rel. Warszawa Wschodnia - Wisła Uzdrowisko. W województwie małopolskim pociąg ten zatrzyma się na stacji Zator Park Rozrywki. Jest to nowe miejsce zatrzymania pociągów PKP Intercity.
Ze stolicy województwa małopolskiego do Przemyśla kursować będzie pociąg IC Gierymski, a do Szczecina pojedzie skład IC Sukiennice, który w sezonie letnim będzie jeździć w wydłużonej relacji do/z Zakopanego. Dzięki rozszerzeniu terminów kursowania pociągu IC Halny (rel. Zakopane - Poznań) mieszkańcy Podhala zyskają codzienne połączenie z Wrocławiem i Poznaniem. Nowym miejscem zatrzymania w regionie będzie stacja Mielec, przez którą kursować będzie skład IC Hetman rel. Hrubieszów Miasto - Kraków Główny.
W związku ze zmianą trasy pociągu IC Hańcza (rel. Kraków - Wilno) mieszkańcy Kielc, Skarżyska-Kamiennej i Radomia zyskają bezpośrednie połączenie z Białymstokiem oraz pierwsze od kilkudziesięciu lat połączenie międzynarodowe. Wśród pozytywnych zmian dla województwa świętokrzyskiego warto również wspomnieć o rozbudowanej siatce połączeń na trasie Kielce - Kraków. Podróżni będą mogli skorzystać aż z 14 par połączeń, czyli o 6 więcej niż w obecnym rozkładzie jazdy.
Relacja pociągu TLK Lubomirski zostanie wydłużona do Kołobrzegu (wcześniej Gdynia - Zakopane). Dzięki temu mieszkańcy województwa pomorskiego zyskają codzienne, bezpośrednie połączenie do Warszawy, Radomia, Kielc, Krakowa i Zakopanego. Co więcej, od grudnia pociągi IC Wybrzeże i IC Słowiniec będą codziennie jeździć w wydłużonej relacji do/z Łodzi. Pociągiem IC Lazur dojedziemy do/z Łodzi także od poniedziałku do piątku (obecnie jeździ tylko w wakacyjne weekendy).
Napisz komentarz
Komentarze