Tej produkujemy i kupujemy ciągle więcej niż potrzebujemy. Rocznie na świecie wyrzucanych jest 1,3 miliarda ton produktów spożywczych. Według raportu Komisji Europejskiej na naszym kontynencie marnuje się 100 milionów ton żywności. Przeciętny Europejczyk wyrzuca do 30% kupionego jedzenia. - Marnowanie żywności jest problemem globalnym, społecznym - dotyczy zarówno gospodarstw domowych, gastronomii, handlu detalicznego, jak i sektora produkcji. Żywność jest zbyt ważna, żeby ją marnować, dlatego wspólnie z naszymi europejskimi partnerami chcemy zastanowić się, jak działać w zakresie minimalizowania tego zjawiska - mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
Stąd pomysł projektu EcoWaste4Fod, w którym biorą udział przedstawiciele regionów wielu europejskich krajów, ale też organizacje propagujące oszczędzanie żywności i jej producenci. Ostatnia wizyta w Wielkopolsce, który jest jednym z partnerów miała pokazać dobre praktyki związane z oszczędzaniem żywności, ale też dowieść, że odpady można wykorzystywać. - Każdy z regionów partnerskich ma różne podejście do tej problematyki. Strona włoska czy hiszpańska stawia na dzielenie się żywnością. Kładzie duży nacisk na dobre funkcjonowanie banków żywności czy instytucji charytatywnych. Natomiast Polska i Finlandia podchodzą do tematu technologicznie i naukowo – chcą działać już na początku łańcucha dostaw w produkcji żywności – mówi Samuel Feret, Menadżer Projektu EcoWaste4Fod, przedstawiciele partnera wiodącego.
W Polsce przedsiębiorstwa z marnowaniem żywności mierzą się już na etapie produkcji. Część stara się wdrażać rozwiązania, które mogą naśladować inni i z którymi zapoznali się partnerzy projektu. Przykładem jest firma PAULA z Kalisza, która stosuje innowacyjną technologię suszenia owoców i warzyw - MIRVAC. Ponieważ susze uzyskane w tradycyjnych technologiach mają wysokie straty i nieatrakcyjny wygląd, opracowano technologię, podczas której proces suszenia zachodzi w temperaturze poniżej 40 °C. Surowce, które zostają poddane suszeniu pochodzą ze zrównoważonych plantacji i są uprawiane przy racjonalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych i zmniejszaniu negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko.
Natomiast w przedsiębiorstwie „SPOMASZ Pleszew”, produkującym m.in. wielofunkcyjny sterylizator (WSA 144PM), czyli innowacyjne rozwiązanie do sterylizacji i pasteryzacji w przemyśle spożywczym, za cel postawiono sobie zmniejszenie kosztów produkcji bez obniżenia wartości odżywczych sterylizowanego produktu i bez uszkodzenia opakowania (co wiązałoby się ze stratami w żywności podczas wytwarzania – uszkodzony produkt musiałby zostać wyrzucony). Sterylizator jest przeznaczony do nowoczesnych i delikatnych opakowań, zużywa też mniej energii i wody, niż starsze typy sterylizatorów.
Wszystkie eko-innowacyjne działania, zarówno firm jak i konsumentów, sprowadzają się przede wszystkim do świadomości, jaki wpływ na środowisko ma marnowanie żywności oraz do tego, że dzielenie się żywnością czy właściwe gospodarowanie produktami może sprawić, że straty żywności będą minimalizowane.
W projekcie biorą udział: francuski region Prowansja – Alpy - Lazurowe Wybrzeże, grecki region Zachodnia Macedonia, włoskie Miasta Ferrara, fiński region Południowa Ostrobotnia oraz hiszpański region Katalonia reprezentowany przez Katalońską Agencję ds. Odpadów. Ich przedstawiciele, w ciągu trzech dni pobytu w naszym województwie odwiedzili Wielkopolski Bank Żywności, Fabrykę Maszyn Spożywczych “SPOMASZ” w Pleszewie, Microfood z Ostrzeszowa produkujący Puffinsy, FPH Paula z Kalisza – producenta “Crispy Natural”, Średzką Spółdzielnię Mleczarską "JANA oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (gdzie zapoznali się z działaniem unikalnego w skali naszego kraju wyposażenia Pilotowej Stacji Biotechnologii).
AW, Kinga Kołodziejczyk, Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Napisz komentarz
Komentarze