Kontrapas to wydzielony białą linią albo w całości zamalowany najczęściej na czerwono pas dla rowerzystów, którzy będą poruszać się w przeciwnym kierunku do ruchu samochodowego. Na ul. Śródmiejskiej rowerzyści będą poruszać się kontrapasem od Mostu Kamiennego do Rogatki. Od Rogatki do centrum cykliści pojadą, korzystając z pasa dla samochodów. Pojadą jednym pasem, bo dla kierowców pozostanie tylko ten po lewo patrząc od ulicy Górnośląskiej. Na Śródmiejskiej trwają teraz intensywne prace. Instalowane są nowe sygnalizatory świetlne, wkrótce zacznie się malowanie powierzchni.
Zmieni się wiele
Co dokładnie się zmieni na ulicy Śródmiejskiej? Ulica na odcinku od Rogatki do Mostu Kamiennego zostanie zwężona do jednego pasa ruchu dla pojazdów. Po lewej stronie, patrząc od Rogatki w kierunku centrum zostanie wyznaczony kontrapas dla rowerów o szerokości 1,5 m. Będzie to w całości zamalowany na czerwono pas dla rowerzystów, którzy będą poruszać się w przeciwnym kierunku do ruchu samochodowego.
Parkingi przy przychodni zostaną zachowane. Pojawi się też kilka dodatkowych miejsc postojowych pomiędzy ul. Fabryczną a ul. Pułaskiego, a także stojaki na rowery. W sygnalizacjach na skrzyżowaniu zarówno z ulicą Górnośląską, jak i z ul. Fabryczną i Kościuszki zostaną wprowadzone dodatkowe sygnalizatory umożliwiające bezpieczny przejazd dla rowerzystów, jak i włączenie się ich w dowolną relację na skrzyżowaniu.
Dwa pasy ruchu ulicy Górnośląskiej w kierunku Śródmiejskiej zostaną rozdzielone: lewym będziemy mogli pojechać tylko w lewo w ulicę Harcerską, a pasem zewnętrznym w ul. Lipową i Śródmiejską.
Feralny pomysł?
Pozornie proste zadanie okazało się jednym z najbardziej trudnych w realizacji. Problemy pojawiły się już na samym początku, czyli na etapie projektu: cztery razy ogłaszano konkurs na jego wykonanie i albo nie było w ogóle chętnych, albo ich oferty były zbyt drogie. W końcu ówczesny jeszcze Zarząd Dróg Miejskich porozumiał się z firmą, która wykonuje inne projekty drogowe dla Miasta, by to ona zajęła się tym zadaniem. Gdy wykonano projekt wystąpił problem ze znalezieniem wykonawcy i z kwestią dostosowania sygnalizacji świetlnej do potrzeb rowerzystów.
Po blisko trzech latach perypetii, zadanie w końcu zostanie zrealizowane. Jak informuje Krzysztof Gała, p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji prace na ul. Śródmiejskiej potrwają do końca stycznia.
Choć nie ulega wątpliwości, że w Kaliszu należy sukcesywnie budować infrastrukturę dla rowerzystów, to jednak w przypadku tej inwestycji pojawia się pytanie o jej zasadność i logikę. Kontrapas nie będzie bowiem połączony z żadną ścieżką rowerową, bo tych w obrębie centrum i ulicy Górnośląskiej nie ma. Cyklista przejedzie 400 metrów kontrapasem, by następnie zsiąść z roweru i dalej poruszać się jezdnią lub chodnikami.
Kontrapas w ulicy Śródmiejskiej wybrali sami kaliszanie. Trzy lata temu, w 2014 roku podczas pierwszego w historii Kalisza Funduszu Obywatelskiego zgłoszono zadanie „Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Śródmiejskiej”. Zagłosowało na nie blisko 2,5 tysiąca kaliszan, a inwestycja znalazła się na 6. (na 13.) miejscu pod względem uzyskanej liczby głosów.
Zadanie pochłonie 700 tysięcy złotych. 500 tysięcy zarezerwowane w Funduszu Obywatelskim nie wystarczyłoby na wykonanie kontrapasa. Wyższe niż zakładano koszty wynikają z konieczności zmian w sygnalizacjach świetlnych i wyposażenia ich w monitoring.
MS, AG, fot. MS
Napisz komentarz
Komentarze