W poniedziałek, 28 kwietnia około godziny 19:00, do kaliskiej straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o obecności nieznanej substancji w Kanale Bernardyńskim przy ul. Spacerowej w Kaliszu. Na miejsce natychmiast skierowano siły i środki – łącznie osiem zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemicznego z Ostrowa Wielkopolskiego.
– Po przyjeździe strażacy potwierdzili, że w rzece znajduje się oleista substancja nieznanego pochodzenia. Przybyła na miejsce Grupa Specjalistyczna z Ostrowa Wielkopolskiego wykazała, że w tej plamie znajduje się wodorotlenek glinu. Strażacy przy użyciu rękawów sorpcyjnych ograniczyli wypływ tej substancji z jednego z kanałów burzowych, a następnie substancję tę odpompowano przy użyciu specjalnej pompy – relacjonuje mł. asp. Jakub Pietrzak, oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu.
Z powierzchni wody zebrano ponad 1500 litrów oleistej substancji nieznanego jeszcze pochodzenia.

Otrzymaliśmy alarmujące zgłoszenie o zanieczyszczeniu kanału Bernardyńskiego. Wczoraj wieczorem do kanału przy ul. Spacerowej poprzez wylot kanalizacji deszczowej zrzucona została nieznana substancja oleista. W nocy na miejscu obecni byli przedstawiciele policji, pracownicy PWiK oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta oraz Wód Polskich. O zdarzeniu powiadomiliśmy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Oczyszczanie kanału trwa. W trybie pilnym oczekuję od służb ustalenia i ukarania sprawcy skażenia. - informuje Krystian Kinastowski, Prezydent Kalisza
Dziś, we wtorek 29 kwietnia, strażacy ponownie interweniowali w tym samym rejonie – przy Wale Bernardyńskim odnotowano kolejny wyciek substancji o nieustalonym pochodzeniu.
Na razie nie wiadomo, czy oba zdarzenia są ze sobą powiązane. Trwa ustalanie źródła zanieczyszczenia.
***
Wodorotlenek glinu (Al(OH)₃) to biały, bezwonny związek chemiczny, stosowany m.in. w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Może działać drażniąco na skórę, oczy i drogi oddechowe. W większym stężeniu, uwolniony do środowiska wodnego, stanowi zagrożenie dla organizmów żyjących w wodzie, dlatego jego obecność w rzece wymaga natychmiastowej reakcji służb.


Napisz komentarz
Komentarze