W 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego organizatorzy zachęcają mieszkańców województwa wielkopolskiego do udziału w konkursie pisarskim na opowiadanie, którego tłem będą wydarzenia lub postacie związane z tym wydarzeniem. Żeby wziąć udział w konkursie nie trzeba mieć doświadczenia pisarskiego.
Opowiadanie powinno być napisane w jednym z trzech gatunków: obyczajowym, kryminalnym/sensacyjnym lub z elementami reportażu. Praca (opowiadanie, szkic) przesłana na konkurs musi być oryginalnym utworem Uczestnika konkursu napisanym w języku polskim i musi nawiązywać do powstania wielkopolskiego. Przesłana praca nie może być nigdzie wcześniej opublikowana.
Opowiadanie zgłoszone do konkursu nie może przekraczać objętości 30 000 znaków znormalizowanego tekstu. Z kolei szkic opowiadania nie może być mniejszy niż 3600 znaków i większy niż 90 00 znaków znormalizowanego tekstu. Szkic powinien zawierać: pomysł fabuły, zarysowane postaci bohaterów, określenie miejsca i czas akcji.
Zgłoszenia na konkurs należy przesłać do 20 marca 2018 r. przez formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.maszynadopisania.pl. Wyniki zostaną ogłoszone 23 kwietnia 2018 r.
Spośród nadesłanych prac, jury wybierze 18 najlepszych, a ich autorów zaprosi do udziału w 3-dniowych warsztatach pisarskich w Poznaniu. Osobom spoza Poznania organizator zapewnia zwrot kosztów dojazdu i zakwaterowania. Laureaci konkursu zostaną podzieleni na trzy grupy - w zależności od gatunku w jakim napisali opowiadanie lub szkic. Podczas warsztatów będą pracowali nad swoimi tekstami pod okiem przydzielonego nauczyciela. Warsztaty poprowadzą: Sylwia Chutnik, Przemysław Semczuk i Piotr Bojarski. Na zakończenie projektu opowiadania uczestników warsztatów zostaną opublikowane w antologii.
Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.
Organizatorem konkursu jest Maszyna do Pisania. Projekt jest realizowany na zlecenie Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Patronat nad konkursem objęło Wydawnictwo Poznańskie i serwis Lubimy Czytać, a partnerami są: Kryminalna Piła – literackimi śladami /Okoń w sieci/Godsavethebook /Czytam, bo lubię/Zbrodnia w Bibliotece
O pisarzach prowadzących warsztaty
Sylwia Chutnik – pisarka, dramatopisarka i felietonistka. Jest autorką m.in. powieści „Kieszonkowy Atlas Kobiet”, „Dzidzia”, „Cwaniary”, „Jolanta”, „Smutek cinkciarza”, książki „Warszawa Kobiet 2011”, zbioru felietonów „Mama ma zawsze rację”, „Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe”, zbioru opowiadań „W krainie czarów”, rozmów „Kobiety, które walczą”. Laureatka Paszportów Polityki 2008 (literatura). Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike (w 2009, 2012 i 2015 r.). W 2010 roku dostała Społecznego Nobla Fundacji Ashoka za działalność społeczną. W 2011 roku została laureatką nagrody Fundacji Polcul za działalność społeczną. Jej książki zostały wydane w dziewięciu krajach.
Przemysław Semczuk – dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce historii Polski okresu PRL. Jest autorem m.in. książek reportażowych „Magiczne Dwudziestolecie”, „Wampir z Zagłębia”, „Kryptonim Frankenstein”, a także Laureatem Nagrody Prezydenta Lublina – Kryształowej Karty Polskiego Reportażu.
Piotr Bojarski – dziennikarz poznańskiego oddziału Gazety Wyborczej. Jest dwukrotnym laureatem nagrody Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jego powieść „Juni” wygrała konkurs literacki na najlepszą powieść o Poznaniu, zorganizowany przez Wydawnictwo Miejskie Posnania i Voyager Club. Jest autorem powieści kryminalnych „Ściema” i „Biegacz”, a także reportaży historycznych „Cztery twarze Prusaka”, „Poznaniacy przeciwko swastyce” i „Przebudzeni”.
MIK
Napisz komentarz
Komentarze