Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czar dawnej fotografii ZDJĘCIA

Jak wyglądali kaliszanie półtora wieku temu i kto ich wtedy fotografował, dowiedzą się Państwo odwiedzając najnowszą wystawę w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Ekspozycja obejmuje zarówno zdjęcia wykonywane w Kaliszu, jak i portrety kaliszan przywożone z wizyt w innych miastach, od połowy XIX wieku do wybuchu I wojny światowej.
Czar dawnej fotografii ZDJĘCIA

Fotograficzne portrety kaliszanie mogli sobie zamawiać już w latach 50. XIX wieku, więc na wystawie w muzeum oglądać można fotografie nawet sprzed stu pięćdziesięciu lat. Najnowsze pochodzą z początku wieku XX, bowiem – jak mówi kurator wystawy, Sylwia Kucharska – już przed I wojną rozwinęły się najbardziej interesujące muzealników techniki fotograficzne, m.in. kolodionowa i albuminowa.

Wystawa „Kaliszanie na dawnej fotografii” zainteresuje zatem zarówno historyków obyczajowości, jak i pasjonatów dawnych technologii. „Pokazujemy tutaj, jak wyglądała XIX-wieczna moda, mamy nawet rekonstrukcję sukni z końca wieku oraz jakiego sprzętu wtedy używano” - powiedziała Sylwia Kucharska, dyrektor MOZK. „Postanowiliśmy odtworzyć wnętrze dawnego atelier, w którym stoi dawny aparat oraz przygotowaliśmy jeszcze jedno atelier dla odwiedzających wystawę, w którym będą mogli się sfotografować na tle sztucznych ruin z dawnego kaliskiego parku”.

W zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej znajduje się ponad pięćset zabytkowych fotografii, w tym około dwustu wykonanych w dawnych kaliskich zakładach fotograficznych, m.in. Borettiego czy Ekerta. Niemal wszystkie to dzieła nie rzemieślników, lecz artystów. „Te pierwsze fotografie, szczególnie atelierowe, takie pozowane, w charakterystycznych wnętrzach, z wyszukanymi rekwizytami, były prawdziwymi dziełami sztuki” – mówiła kuratorka ekspozycji. „Kompozycja była głęboko przemyślana niczym kompozycja obrazu właśnie”.

Wśród sfotografowanych nie brakuje oczywiście wybitnych postaci, takich jak Stefan Szolc-Rogoziński czy Adam Chodyński. Często są to ujęcia mniej spopularyzowane przez historyków, pokazujące osobistości w bardzo młodym wieku lub w towarzystwie innych członków rodziny. Wystawę „Kaliszanie na dawnej fotografii” oglądać można w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej prawie do końca maja.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 14 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: WIŚNIATreść komentarza: Czytając poniższe wypociny nasuwa się jedna refleksja: Ludzie jacy wy jesteście głupi,lepiej aby to połączenie było bezpośrednio do Moskwy.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 18:56Źródło komentarza: Z Kalisza do europejskiej stolicy! Nowe połączenie PKP IntercityAutor komentarza: Sędzia sądu najwyższegoTreść komentarza: efka załatwione, jestem tym sędziom i wyrok będzie bezwzględny. 100 zł mandatu albo 25 lat więzienia (do wyboru).Data dodania komentarza: 4.04.2025, 17:59Źródło komentarza: Skatował psa za ,,flaszkę wódki''. Bo ten za głośno szczekałAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Po komentarzach widzę, że nie jestem jedyny, który chciałby kupić mieszkanie w Kaliszu na jakimś wyższym piętrze. Czy miasto blokuje możliwość budowania wyżej? Nawet te orłowskie bloki mają po 10 i 11 pięter, a teraz budują maks 8. Dlaczego? Ja bym chciał nieruchomość na wyższym piętrze z widokiem na miastoData dodania komentarza: 4.04.2025, 17:34Źródło komentarza: Wielki wykop, obok koparki. Duża inwestycja ruszyłaAutor komentarza: KRUGTreść komentarza: Pytanie najważniejsze. Co się stało z tą flaszką? Jaki to był gatunek trunku? Jaki gramaż spożyto? Czy flaszka już została przesłuchana i czy była trzeźwa? Tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi XDData dodania komentarza: 4.04.2025, 17:04Źródło komentarza: Skatował psa za ,,flaszkę wódki''. Bo ten za głośno szczekał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama