Fotograficzne portrety kaliszanie mogli sobie zamawiać już w latach 50. XIX wieku, więc na wystawie w muzeum oglądać można fotografie nawet sprzed stu pięćdziesięciu lat. Najnowsze pochodzą z początku wieku XX, bowiem – jak mówi kurator wystawy, Sylwia Kucharska – już przed I wojną rozwinęły się najbardziej interesujące muzealników techniki fotograficzne, m.in. kolodionowa i albuminowa.
Wystawa „Kaliszanie na dawnej fotografii” zainteresuje zatem zarówno historyków obyczajowości, jak i pasjonatów dawnych technologii. „Pokazujemy tutaj, jak wyglądała XIX-wieczna moda, mamy nawet rekonstrukcję sukni z końca wieku oraz jakiego sprzętu wtedy używano” - powiedziała Sylwia Kucharska, dyrektor MOZK. „Postanowiliśmy odtworzyć wnętrze dawnego atelier, w którym stoi dawny aparat oraz przygotowaliśmy jeszcze jedno atelier dla odwiedzających wystawę, w którym będą mogli się sfotografować na tle sztucznych ruin z dawnego kaliskiego parku”.
W zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej znajduje się ponad pięćset zabytkowych fotografii, w tym około dwustu wykonanych w dawnych kaliskich zakładach fotograficznych, m.in. Borettiego czy Ekerta. Niemal wszystkie to dzieła nie rzemieślników, lecz artystów. „Te pierwsze fotografie, szczególnie atelierowe, takie pozowane, w charakterystycznych wnętrzach, z wyszukanymi rekwizytami, były prawdziwymi dziełami sztuki” – mówiła kuratorka ekspozycji. „Kompozycja była głęboko przemyślana niczym kompozycja obrazu właśnie”.
Wśród sfotografowanych nie brakuje oczywiście wybitnych postaci, takich jak Stefan Szolc-Rogoziński czy Adam Chodyński. Często są to ujęcia mniej spopularyzowane przez historyków, pokazujące osobistości w bardzo młodym wieku lub w towarzystwie innych członków rodziny. Wystawę „Kaliszanie na dawnej fotografii” oglądać można w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej prawie do końca maja.
R. Kuciński, zdj. autor
Napisz komentarz
Komentarze