Na przegląd „Tylko dance ma sens” w tym roku przybyło 71 zespołów, duetów i solistów z Pleszewa, Krotoszyna, Odolanowa, Ostrowa i Kalisza. Jury oceniając ich występy brało pod uwagę opracowanie choreograficzne, oryginalność kompozycji, technikę wykonania, dobór muzyki, dobór i estetykę stroju oraz ogólną kulturę sceniczną.
Oto werdykt jury:
- w kategorii wiekowej 6-11 lat
NAGRODY (równorzędne)
TRUSCHOOLAKI - Centrum Aktywności Fizycznej w Ostrowie Wlkp.
PO KOKARDĘ - Centrum Tańca Show Dance z Krotoszyna
BABY - Szkoła Music Store z Kalisza
WYRÓŻNIENIA
CUKSY – Studio Taneczno-Artystyczne Artscool z Ostrowa
KRZYSZTOF HADRZYŃSKI z Pleszewa
- w kategorii wiekowej 12-15 lat
NAGRODY
KADAKLIZM - Centrum Tańca Show Dance z Krotoszyna
REBELS CREW – Fabryka Tańca Różańscy z Kalisza
BINGO – Studio Tańca System z Odolanowa
WYRÓŻNIENIA
LUNA – MDK Kalisz
GRUPA BALETOWA FANTAZJA ECHAPP’E – MDK Ostrów
- w kategorii wiekowej powyżej 15 lat
TRUE CREW - Centrum Aktywności Fizycznej w Ostrowie Wlkp.
DANCE OBSESSION – MDK Ostrów Wlkp.
STUDNIA – PSAK Kalisz
WYRÓŻNIENIA
KACPER KLIMCZAK – PSAK KALISZ
RAZ, DWA, TRZY – Stowarzyszenie Hurra Kultura z Ostrowa Wlkp.
„Statuetki spotkań” szczęśliwym zdobywcom wręczyli Beata Paszak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury i Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki. Kiedy już ucichły okrzyki radości i uczestnicy zaczęli opuszczać salę widowiskową CKiS poprosiliśmy jurorów o podsumowanie przeglądu.
Witold Jurewicz:
„Coraz więcej mamy zespołów hip-hopowych, ale trudno w nich uzyskać ruchową jakość, bo to jest jednak rodzaj tańca wymyślony przez i dla mężczyzn. Małym dzieciom, które jeszcze nie mają masy mięśniowej trudno jest sprostać tej estetyce. Dopiero w zespołach młodzieżowych hip-hop wygląda ciekawiej”.
Marlena Bełdzikowska:
„W zeszłym roku narzekałam na epatujący ze sceny smutek. Dziś widziałam więcej życia, radości, i to mnie cieszy. W gronie jurorów rozmawialiśmy o podobnych sekwencjach ruchowych w występach różnych zespołów. Z jedne strony mieliśmy na dobrym poziomie jakość ruchową, z drugiej – choreograficzne naśladownictwo. A przecież w kilku etiudach słyszałam cytaty z lat 80., które pozwalają na wzbogacenie układów”.
Magdalena Mazurowska:
„Docenialiśmy przede wszystkim to, co nowe, świeże. To w tańcu nie jest łatwe, bo nazbyt często popadamy w schematy. Nie chcemy tego przeglądu traktować jak konkursu, ale jednak pragniemy nagrodzić tych, którzy poszukują, starają się podążać niewydeptanymi ścieżkami.
Regionalne Spotkania Taneczne powołano do życia wiele lat temu w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Hasło „Tylko dance ma sens” wymyślił Witold Jurewicz, przez wiele lat związany z naszym miastem instruktor tańca i choreograf. Przegląd ma spełniać kilka celów: integrować środowisko taneczne, popularyzować taniec, jego walory artystyczne i funkcje wychowawcze, sprzyjać wymianie doświadczeń w zakresie pracy z dziecięcymi i młodzieżowymi zespołami tanecznymi oraz konfrontacji ich dorobku artystycznego. Prezentacje niemal od samego początku odbywają się na Dużej Scenie w gościnnych wnętrzach Centrum Kultury i Sztuki, i trwają niemal cały dzień. Ocenia je profesjonalne jury złożone z instruktorów, choreografów, wykładowców uczelni muzycznych i tanecznych.
R. Kuciński, zdj. autor i J. Lewandowski (MDK)
Napisz komentarz
Komentarze