Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dwa wieki Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego

Muzyczne stowarzyszenie powstało w Kaliszu dwieście lat temu. Podobno starszym jest jedynie krakowskie. To właśnie KTM założył w naszym mieście pierwszą szkołę muzyczną, a w kolejnych dekadach niebagatelnie wpłynął na rozwój życia kulturalnego Kalisza. Z okazji jubileuszu Fundacja Rodziny Wiłkomirskich, kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku oraz powiat kaliski zapraszają na popularnonaukową konferencję i koncert, które odbędą się w piątek, 20 kwietnia, o 16.30.

„W trudnym i ciężkim okresie zaborów walka z najeźdźcą nie polegała li tylko na oporze zbrojnym. Aktem moralnego wyboru stawało się uczestnictwo w życiu kulturalnym, które było wówczas nośnikiem myśli patriotycznej” – piszą w zaproszeniu organizatorzy. „Muzyka przyczyniała się do utrwalania i pogłębiania świadomości narodowej oraz mobilizowała do działalności społeczno-kulturalnej”. W 1818 roku ukonstytuowało się jedno z najstarszych towarzystw kulturalnych na ziemiach polskich, Towarzystwo Przyjaciół Muzyki. Było ono początkiem formalnego ruchu melomanów na ziemi kaliskiej. Ciągłość historyczna towarzystw – zjawisko rzadkie w polskim życiu kulturalnym – niezależnie od zmian w nazewnictwie, organizacji, transformacji i przemian było podłożem ewidentnego rozkwitu życia muzycznego w kaliskiem. Przez sto lat - do uzyskania niepodległości w 1918 roku - przyjaciele muzyki odegrali ważną rolę
w trosce o zachowanie polskiej kultury.

Te niebagatelne karty historii są materią konferencji popularnonaukowej „200 lat kaliskich towarzystw muzycznych w perspektywie historycznej”, która odbędzie się 20 kwietnia 2018 roku w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Sala muzealna z historyczną kolekcją fortepianów jest stosownym miejscem, harmonizującym z tematyką spotkania. Już bowiem od 1781 roku region kaliski był na ziemiach polskich wiodącym ośrodkiem produkcji fortepianów i pianin, a wokół tych instrumentów skupiało się ówczesne życie kulturalne.

Konferencję mecenatem objęli Honorowi Obywatele Kalisza: prof. doctor honoris causa Wanda Wiłkomirska i Maestro Józef Wiłkomirski, najmłodsi członkowie niespotykanej w dziejach światowej muzyki rodziny, nierozerwalnie związanej z Kaliszem i Opatówkiem. Zabrzmi zatem muzyka, a będzie to koncert kompozycji Józefa i Kazimierza Wiłkomirskich w wykonaniu wiolonczelisty Łukasza Dziedziaka i pianistki Moniki Woźniak, absolwentów kaliskiej szkoły muzycznej i Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Sympozjum dedykowane osobom interesującym się społecznym ruchem kulturalnym, muzyką i historią ziemi kaliskiej, poprzedza wydanie monografii obszernie dokumentującej całość dziejów towarzystw muzycznych. Prelegentki, osoby z dorobkiem naukowym w zakresie historii kultury regionu kaliskiego: Monika Sobczak-Waliś, Ewa Kłysz i Katarzyna Piątkowska-Pinczewska opracowały multimedialną prezentację pierworysu dysertacji. Referat wprowadzający, dotyczący kultury muzycznej na terenach polskich w XIX wieku wygłosi redaktor naczelna monografii - dr Katarzyna Janczewska-Sołomko, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

R. Kuciński, na podstawie materiałów nadesłanych przez organizatorów, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 23 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: PsylockTreść komentarza: Koreańskie czołgi i tak są lepszym zakupem niż pchanie się w leopardy... mało tego Czechy i Słowacja rezygnują z zakupu leopardów A8 ponieważ koszt jednej sztuki wynosi prawie 20milionów euro gdzie my za 1 abramsa płaciliśmy ok. 9milionów, tworzenie produkcji w Polsce nawet większym kosztem zakupu z czasem zwróci nam się w postaci wiedzy i zdobytemu doświadczeniu w budowie, wystarczy spojrzeć na Turcje która zaczyna już budowę własnego czołgu Altay. Kolejną kwestią jest dostępność czołgów bo K2GF dostaliśmy ogromną ilość w krótkim czasie gdzie kraje które się zdecydowały na Leo2A8 muszą czekać parę lat żeby otrzymać 1-2 bataliony czołgów. Gadanie też że K2 się nie nadaje na nasze warunki jest mocno na wyrost, prawdą jest że ma gorszy pancerz od Abramsa ale nie odbiega zbyt mocno od leopardó, oba te czołgi (Abrams i K2) będą wyposażane w ochronę HardKillData dodania komentarza: 14.01.2025, 18:15Źródło komentarza: „Pancerna Wielkopolska” pod znakiem zapytania. Co z czołgiem K2?Autor komentarza: efkaTreść komentarza: Czy te dziewczyny siebie nie widzą , nie mają luster w domu ???? NA ILE LAT ONE WYGLĄDAJĄ ??????????????//Data dodania komentarza: 14.01.2025, 17:57Źródło komentarza: Zabawa do białego rana! Studniówka V LO ZDJĘCIAAutor komentarza: Taki onTreść komentarza: Mówmy o rzeczach realnych .Data dodania komentarza: 14.01.2025, 17:57Źródło komentarza: „Pancerna Wielkopolska” pod znakiem zapytania. Co z czołgiem K2?Autor komentarza: efkaTreść komentarza: Przecież teraz w Polsce ma ---NIC NIE POWSTAWAĆ ---- MA BYĆ CISZA ROZWOJOWA POD KAŻDYM WZGLĘDEM . . JESZCE TROCHĘ , A BĘDZIE ----POZAMIATANE .Data dodania komentarza: 14.01.2025, 17:54Źródło komentarza: „Pancerna Wielkopolska” pod znakiem zapytania. Co z czołgiem K2?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama