Pierwsze spotkanie w ramach cyklu odbyło się 17 listopada 2017 r. - Głównym tematem spotkań jest szeroko rozumiane pojęcie wolności. Pragniemy pokazać ją z różnych perspektyw, by uzmysłowić słuchaczom, jak istotną jest wartością, w jakich obszarach życia osobistego, zawodowego czy społecznego z nią się spotykamy – mówi Joanna Kucińska, nauczycielka IV LO.
Tym razem liceum odwiedził Łukasz John, absolwent z 1999 roku, doktor Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, wielokrotny stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i rządu francuskiego, finalista konkursu SCOPUS-Perspektywy Young Researcher Award, wyróżniony za pracę badawczą przez Polską Akademię Nauk oraz Jego Magnificencję Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. W szkole pojawił się na zaproszenie Aldony Pasek i Joanny Kucińskiej, która poprowadziła spotkanie. - Rozmowa stała się okazją do podróży w przeszłość, do wspomnień z licealnych czasów. Łukasz zdradził, że wybrał IV liceum, ponieważ dostrzegał potencjał szkoły, jej energię – mówi Joanna Kucińska. - Oceniał ją jako inną, ciekawą, otwartą na nowości. Tu znalazł dobre warunki, by rozwijać swoje przyrodnicze pasje, którym patronowały nauczycielka biologii: Violetty Olejnik i prowadząca lekcje chemii Aldony Pasek. Dla chemii zdradził nawet taniec, który uprawiał od dziecka.
Licealne fascynacje zaprowadziły Łukasza na Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest doktorem nauk chemicznych w dziedzinie chemii nieorganicznej i koordynacyjnej, kierownikiem Pracowni Technologii Chemicznej. Łukasz John jako naukowiec zajmuje się badaniami na pograniczu chemii, biologii i medycyny. Efektem jego kilkuletniej zawodowej aktywności jest złożona w 2018 r. praca habilitacyjna zatytułowana „Biomateriały hybrydowe na bazie krzemu”. Jej najważniejsze idee starał się w przystępny sposób zaprezentować licealistom z klas z rozszerzonym programem chemii.
Obecność Łukasza Johna była także okazją do rozmowy na temat niezależności naukowca oraz jego odpowiedzialności za wykonywaną pracę i jej wyniki. Gość opowiedział o źle pojętej wolności chemika, której efekty mogą być bardzo groźne dla społeczeństwa.
Bohaterami wcześniejszych spotkań organizowanych w cyklu „Rozmów o wolności” byli Krystian Durman, aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie i Mateusz Sulwiński, działacz na rzecz równości.
MIK, fot. IV LO
Napisz komentarz
Komentarze