Dlaczego Międzynarodowy Dzień Tańca przypada 29 kwietnia? To dzień chrztu twórcy nowoczesnego baletu - Jeana-Georgesa Noverre’a. Przesłaniem tego święta jest celebrowanie tańca, czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki, przekraczanie granic politycznych, kulturowych i etnicznych oraz łączenie ludzi przy pomocy uniwersalnego języka tańca.
W tegorocznym europejskim orędziu, którego autorem jest Ohad Naharin, choreograf i dyrektor artystyczny Batsheva Dance Company, twórca języka ruchowego GaGa, czytamy, że „w tańcu chodzi o bycie w chwili. Wsłuchanie się w zakres doznań oraz pozwolenie na to, by stało się ono paliwem uczuć, form i treści. [Ponadto] Musimy pamiętać, by tańczyć choć trochę każdego dnia”.
„Lubimy tańczyć, dla nas jest to tak naprawdę wielka frajda każdego dnia, w ramach pracy, ćwiczeń, takiej pracy na sali, a szczególnie, kiedy możemy wyjść na scenę, stanąć przed publicznością, zapalić światła i zarazić publiczność tym, co robimy” - powiedziała Anna Wytych-Wierzgacz, wykładowca Studium Animatorów Kultury. „Bardzo w to wierzymy, bo to nie jest tylko praca, lecz sposób na życie” – dodała.
Dominik Kupka z maleńkiego Kokorzyna najpierw myślał o studiowaniu anglistyki, ale miłość do tańca zwyciężyła. Choć dopiero za kilka miesięcy skończy Studium Animatorów Kultury, już wie, gdzie będzie pracował. „Odbyłem staż w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, gdzie dostałem etat, dlatego swą najbliższą przyszłość wiążę z PPT i pracą z tam, co mam nadzieję zaowocuje osobistym rozwojem w tańcu” – zdradził Dominik. Monika Pluta z kolei choć skończyła Studium Animatorów Kultury w zeszłym roku, to specjalnie przyjechała na święto tańca do Kalisza. Obecnie studiuje choreografię i techniki tańca w łódzkiej Akademii Muzycznej. „Studium dało mi bardzo wiele, a właściwie wszystko” – przyznaje Monika. „Nauczyciele otworzyli mi umysł, przygotowali mnie do dalszej drogi. Dali mi warsztat, zmienili moje myślenie. Fantastycznie”. Zuzanna Wojciechowska, studentka Studium Animatorów Kultury, kończąc w tej szkole dwa kierunki postanowiła zjednoczyć swą miłość do tańca z teatrem. „Inaczej prowadzi się zajęcia teatralne i taneczne, a ja chciałam się wykształcić w tym i w tym, żeby móc potem połączyć w czymś teatralno-tanecznym, jakiejś grupie”.
Wielu z tych, którzy przed chwilą byli tancerzami staje się instruktorami tańca i choreografami, by – tak jak Ewa Paczkowska z MDK - uczyć dzieci i młodzież, czym tak naprawdę jest taniec. „To jest forma sztuki” – podkreśla Paczkowska. „To, co dzieje się na scenie, sposób, w jaki się poruszają, przemieszczają, jakie obrazy tworzą, jakie emocje na scenie przekazują widowni, to wszystko tworzy taniec.
W ramach Dni Tańca swe etiudy i spektakle pokazali nie tylko studenci kierunku tanecznego ze Studium Animatorów Kultury, ale także podopieczni Młodzieżowych Domów Kultury w Kaliszu i Ostrowie. Zaproszenie przyjęli również tancerze z Sieraszewski Dance Studio i Music Store z Kalisza.
R. Kuciński, zdj. autor
Napisz komentarz
Komentarze