Poznańska spółka IGD Consulting, która jest organizatorem usługi kończy właśnie remont pomieszczenia wynajętego w Domu Kombatanta. Założeniem instytucji dziennego Opiekuna jest bowiem opieka nad maluchami w warunkach maksymalnie zbliżonych do domowych. –Dzienny Opiekun może zajmować się maksymalnie 5 dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy, lub maksymalnie 3 dzieci, jeśli w grupie znajduje się dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia, jest niepełnosprawne lub wymaga szczególnej opieki – mówi portalowi faktykaliskie.pl Ewa Pospiech, młodszy specjalista ds. kadr i płac w firmie IGD Consulting. – W Kaliszu funkcję Dziennego Opiekuna sprawować będzie pani Anna Kliber, która ma wykształcenie pedagogiczne oraz kurs uzupełniający na Dziennego Opiekuna posiadający akredytację Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Realizować będzie autorski program opieki nad dziećmi opracowany przez markę „Bajkowa Akademia Smyka”.
Dzienny Opiekun to instytucja we Polsce stosunkowo młoda. Jej funkcjonowanie reguluje Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3, a prawo realizacji usługi przysługuje gminie, osobie prawnej i jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Ratusz już jakiś czas temu rozważał uruchomienie tej formy opieki, ale ostatecznie takiej decyzji nie podjął. Firmie poznańskiej będzie się jednak przyglądał. – Jako Miasto mamy obowiązek wpisania tej instytucji do rejestru i kontrolowanie warunków świadczonej opieki. Będziemy to skrupulatnie robić, bo mamy tu do czynienia z żywa materią, bezbronnym dzieckiem, które zostaje sam na sam z opiekunem – mówi Tomasz Rogoziński, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu. – Kontroli poddane zostaną nie tylko warunki lokalowe, ale także będziemy się przyglądać zachowaniu dzieci i ich relacjom z opiekunem. W przypadku takich maluchów nie da się niczego wyreżyserować, bo dzieci zachowują się spontanicznie. A to bardzo wiele nam mówi o panującej w placówce atmosferze.
Punkt funkcjonować będzie w Domu Kombatanta przy ul. Cegielnianej 6.
Dzienny Opiekun to alternatywna dla żłobków, w których chronicznie brakuje miejsc. W Kaliszu funkcjonują 3 żłobki publiczne i 4 prywatne, a mimo to wszystkie mają komplet, a na liście rezerwowej ogonek oczekujących. Pytanie tylko, czy rodzice zdecydują się powierzyć swoją pociechę osobie mającej pod opieką w sumie 5 małych dzieci; to wielka odpowiedzialność, zwłaszcza w tak prozaicznych sytuacjach, jak potrzeba wyjścia do toalety. – Docelowo będą to dwie opiekunki – deklaruje Ewa Pospiech. – Jesteśmy na etapie poszukiwania drugiej pani. Wówczas w naszym punkcie będzie mogło przebywać do 10 dzieci. To też pozwoli nam na podział dzieci na grupy wiekowe.
Poznańska spółka prowadzi już kilka Punktów Dziennej Opieki: w Poznaniu, Pobiedziskach, Szczecinie, Gdańsku i Rumi. Punkt przy ul. Cegielnianej 6 ma zacząć funkcjonować jeszcze w pierwszej połowie września br. Czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.00. Czesne za pobyt dziecka wyniesie 550 zł miesięcznie.
MIK, fot. arch., int.
Napisz komentarz
Komentarze