Choć dla większości uczniów już w piątek, 22 czerwca rozpoczną się upragnione wakacje, przed absolwentami gimnazjów stresujący czas. Szkoły ponadgimnazjalne dopiero po otrzymaniu kompletu dokumentów - w tym świadectw i wyników egzaminu gimnazjalnego - rozpoczną faktyczną rekrutację. Listy osób zakwalifikowanych wywieszą dopiero 11 lipca, a przyjętych uczniów – 20 lipca. Póki co kaliska młodzież już od minionego piątku wie, jak poszły jej egzaminy, ile zdobyła punktów i jakie ma szanse w naborze.
Egzamin gimnazjalny składał się z trzech części. W części pierwszej, humanistycznej, gimnazjaliści rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego, a w części drugiej, matematyczno – przyrodniczej, zadania z biologii, chemii, fizyki, geografii oraz matematyki. Część trzecia sprawdzała umiejętności gimnazjalistów z wybranego języka obcego nowożytnego.
Z analizy Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu wynika, że w przypadku języka polskiego trudne dla uczniów okazało się m.in. zadanie, za pomocą którego sprawdzano umiejętność funkcjonalnego wykorzystania wiadomości z zakresu świadomości językowej, a z historii – zadanie dotyczące chronologii historycznej. Z matematyki najtrudniejsze było zadanie na dowodzenie, które wymagało znajomości pojęcia mediany, a także umiejętności samodzielnej analizy problemu i przedstawienia argumentacji matematycznej. W przypadku geografii największy problem sprawiło zadanie dotyczące związku głównych cech klimatu Polski z kształtującymi je czynnikami.
Absolwenci kaliskich gimnazjów wypadli całkiem nieźle. W większości bloków tematycznych, na tle kraju i Wielkopolski, Kalisz plasuje się powyżej średniej lub na tym samym poziomie, ale w żadnych przypadku poniżej. Nie wszystkie szkoły mają jednak powody do zadowolenia. Należy jednak pamiętać, że na wyniki ma wpływ wiele czynników, m.in. liczba zdających uczniów.
Był to przedostatni egzamin gimnazjalny. Za rok, w związku z reformą systemu edukacji i wygaszaniem gimnazjów, uczniowie po raz ostatni usiądą do takiego testu wiedzy.
MIK, dane: Wydział Edukacji UM Kalisz
Napisz komentarz
Komentarze