Działania członków Multi.Art skupiają się luźno wokół historii Rozmarku, której świadkami są rosnące przy placu stare drzewa akacji, stąd nazwa projektu „W-akacje”. Organizatorzy zapraszają wszystkich kaliszan, choć nie ukrywają, że najbardziej zależy im na najbliższych sąsiadach historycznego skweru. „Chcemy, żeby przede wszystkim oni byli naszymi gośćmi, uczestnikami, żebyśmy razem stworzyli to wydarzenie. Zależy nam także, aby się nawzajem poznać i na tym fundamencie budować nasz projekt”- mówi Ewa Wojtysiak ze Stowarzyszenia Multi.Art.
To w sumie pięć spotkań, z których pierwsze i ostatnie to Piknik Sąsiedzki z Kaliską Kuchnią Społeczną i podwórkowymi grami, a trzy środkowe to warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 13 lat. „Warsztaty fotograficzne, o fotografii, o medium fotograficznym. Będziemy szukać relacji pomiędzy fotografią a otoczeniem” – zachęca Natalia Czarcińska, jedna z organizatorek. „Będziemy budować swój własny aparat z artystami ze Szczecina, natomiast później zrealizujemy warsztaty reporterskie. Na samym końcu złożymy to razem i wydamy Gazetę Podwórkową”. Gazeta scali zatem efekty zajęć reporterskich i fotograficznych, a także – co jest marzeniem organizatorów - ciekawe mikrohistorie codziennego życia kaliszan. „Chcemy wspólnie z dziećmi i młodzieżą i mieszkańcami rozmawiać, wypytywać ich o historię miejsca, o ich historie. Może powstaną jakieś wymyślone historie” - dodaje Ewa Wojtysiak.
Każde ze spotkań na Rozmarku kończy plenerowy seans filmowy w komfortowych – rzec można - warunkach: na kocach, poduchach, leżakach i hamakach. Będzie można zobaczyć m.in. „Spotkania na krańcach świata" Wernera Herzoga czy „Był sobie las" Luca Jacqueta. „To są filmy, które pobudzają do refleksji, skłaniają do myślenia, o których można długo dyskutować” - informuje Natalia Czarcińska.
Warsztatowe spotkania w ramach „W-akacji na Rozmarku” odbędą się 13, 14 i 22 lipca oraz 19 sierpnia, a finałowy piknik zaplanowano na 26 sierpnia.
R. Kuciński, zdj. Multi.Art
Napisz komentarz
Komentarze