Co zrobić, kiedy pojawi się rwa?
Charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest ból mający swój początek w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, który promieniuje przez biodro do jednej nogi. "Droga" bólu biegnie tylna częścią uda i łydki, a kończy się dopiero w okolicy kostki. Pierwszą reakcją na taki ból powinno być znalezienie pozycji, która odciąży kręgosłup i spowoduje zmniejszenie nacisku. Wbrew pozorom, nie musi być to pozycja leżąca. Najlepiej jednak położyć się na wznak i unieść ugięte w kolanach nogi, tak, aby utworzyły one kąt prosty. Pod nogi należy położyć dużą poduszkę lub wałek, który będzie wsparciem. Taka pozycja powinna zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Kolejnym krokiem może być zażycie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Przy łagodnym ataku rwy kulszowej wystarczające mogą okazać się leki dostępne bez recepty, jednak przy ostrzejszym ataku konieczna jest wizyta u lekarza, który zdecydować może o podaniu silniejszych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Pomoc specjalisty
Każdy atak rwy kulszowej, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a nawet chodzenie, należy skonsultować z odpowiednim specjalistą. Na początku można udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wyda skierowanie do neurologa lub ortopedy oraz wdroży odpowiednie leczenie. Do środków farmakologicznych stosowanych w leczeniu rwy kulszowej należą, oprócz wspomnianych wyżej środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, również substancje mające na celu odżywić osłabione mięśnie, np. witamina B. Specjaliści zalecić mogą również wykonanie, tzw. blokady sterydowej, czyli podanie specjalnej dawki bardzo silnych leków przeciwbólowych i glikokortykosterydów.
Oprócz neurologa i ortopedy, w leczeniu rwy kulszowej biorą często udział fizjoterapeuci. Lecznicze działanie masażu znane jest już od dawna. Wykwalifikowany personel medyczny, który pracuje w miejscach takich jak https://bodymove.pl/rehabilitacja-kregoslupa/rwa-kulszowa-leczenie-objawy-przyczyny/ wie, jakie metody masażu leczniczego zastosować, aby ulżyć pacjentowi w cierpieniu. masaż bolącej nogi nie należy do przyjemnych, ale jest bardzo skuteczny. Rozluźnia spięte mięśnie i przywraca im pełną sprawność.
Najlepsze efekty w leczeniu rwy kulszowej osiągnąć można łącząc kilka metod. Wymaga to jednak zaangażowania osoby chorej oraz dużego samozaparcia w pracy nad sobą.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze