Multi Art pragnie prezentować najnowsze trendy w sztuce, tworzyć nieoczywiste połączenia pomiędzy artystami i integrować kaliszan poprzez uczestnictwo w kulturze. Dwunasta edycja festiwalu ma dwa słowa-klucze: typografia i topografia kultury. „Typografia to przecież litery, znaki, charakterystyczne detale, druk, narzędzie komunikacji, bo odczytujmy coś nie tylko ze względu na treść, ale również na formę, w jakiej to jest wydrukowane. A topografia to te miejsca potencjalnej aktywności. Takim miejscem jest właśnie Rozmarek, który chcemy nadal eksplorować” – mówi Natalia Czarcińska ze Stowarzyszenia Multi Art.
Ale nie tylko Rozmark będzie miejscem festiwalowych działań, ale także ulice kaliskiej starówki, na których rozgrywały się będą działania typograficzne i teatr, w którym zagości Slam Poetycki z udziałem Marcina Świetlickiego. Mocnym akcentem będzie już sama inauguracja festiwalu. W piątkowy wieczór odbędzie się koncert Rebel Babel. To projekt wymyślony przez L.U.C.-a, w którym znany raper współpracuje z różnymi artystami i orkiestrami dętymi. „To jest taki projekt, który jeździ po świecie i zaprasza różne orkiestry z różnych miejsc do wspólnego działania. U nas także pojawi się akcent lokalny, zagra OSP Godziesze. Będzie też wokalistka Natalia Lubrano z zespołu Miloopa, a także nasza znana i lubiana Asia Rektor” - zapowiada Ewelina Knajdek-Marcinkowska, prezes Stowarzyszenia Multi Art.
Multi Art Festival ma także rozbudowany blok warsztatowy adresowany do wszystkich grup wiekowych. Już 1 września ruszy m.in. akcja pod hasłem „Wielkie Nić”. „To jest wyszywanie napisu wielkoformatowego, hasła, które artystka już wybrała. Później to wyszyte hasło zostanie na Rozmarku i będzie nam towarzyszyło do końca festiwalu. Będzie to swoistego rodzaju interwencja artystyczna, więc – tak myślimy – całkiem fajne działanie” - mówi Ewa Wojtysiak ze Stowarzyszenia Multi Art.
Będzie można także potańczyć – w ramach inauguracyjnego Silent Disco lub finałowej potańcówki w ludowym charakterze, podczas której „na kaliską nutę” grała będzie poznańska formacja „Przodki”.
Udział w kilku festiwalowych wydarzeniach, takich jak Slam, wymaga zdobycia wejściówki lub wcześniejszego zgłoszenia, jak w przypadku warsztatów, ale cały festiwal jest absolutnie bezpłatny. Warto śledzić facebookowy profil MultiArt, by maksymalnie skorzystać z jego atrakcji.
R. Kuciński, zdj. autor
Program pierwszego weekendu:
31 sierpnia, piątek
Pepe - live act, godz. 20.00/ Skwer Historyczny Rozmarek
Pepe. pochodzi z Ostrowa Wielkopolskiego, nazywa się Piotrek Rajski i serwuje chyba najsmutniejszą muzykę taneczną na rodzimym rynku. Tworzy elektronikę w intymnej i melancholijnej odsłonie, korzystając z folktroniki, lo- , jazzowych sampli i żywych instrumentów. W 2014 roku ukazała się debiutancka EP artysty “Lovin'” inspirowana lmami Jima Jarmusha. Rok później Pepe. wypuścił utwór „Yoko” z gościnnym udziałem Patricka The Pan. Numer zwrócił uwagę duetu Flirtini, co zaowocowało w 2016 roku wydaniem w ich labelu epki „Places Without Things” oraz kolaboracją z Izą Lach na kompilację „Heartbreaks & Promises vol. 3”. Kolejny rok upłynął pod znakiem grania na żywo: sesja dla „Estrady i Studio”, występ w radiowej Czwórce czy przed poznańskim koncertem Fisz Emade, live acty na Sofar Sounds w Krakowie i w kilku klubach w największych miastach w Polsce. W roku bieżącym artysty można było posłuchać na żywo m.in. na World Wide Warsaw obok Coma Truise’a, podczas festiwalu Spring Break oraz za granicą (Dania). Czwarta część „Heartbreaks & Promises” przyniosła słuchaczom utwór „Bliżej” w kooperacji z wokalistą duetu Bass Astral x Igo. Pepe. został też zaproszony na pierwszą edycję poznańskiego Late Summer Festival obok takich artystów jak Kasia Nosowska czy Tom Odell (wrzesień 2018).
Rebel Babel - koncert, godz 21.00/ Skwer Historyczny Rozmarek
Międzynarodowa, wielojęzykowa orkiestra orkiestr dętych - wkrótce być może największy zespół świata. To platforma spotkań muzyków, tekściarzy i kompozytorów z różnych regionów Europy. Celem projektu jest kreowanie dialogu, łączenie kultur i stylistyk, zawodowców i amatorów, przaśności i futuryzmu. REBEL BABEL to seria koncertów, performensów i fleszmobów, które poprzez muzykę mają nieść pozytywne wibracje do społeczeństwa, unowocześniać tradycje a także docierać do sfer wykluczonych z uczestnictwa w kulturze. Chcemy udrażniać przepływ kultury europejskiej w duchu hip-hopu i funku docelowo miksując indywidualności brzmieniowe regionalnych orkiestr dętych z urokami werbalnymi różnych języków. (źr. rebelbabel.com) Z Rebel Babel zagra Młodzieżowa Orkiestra OSP Godziesze.
Młodzieżowa Orkiestra OSP Godziesze - koncert, godz 21.00/ Skwer Historyczny Rozmarek
Pasja, motywacja, energia, uśmiech i przyjaźń to słowa doskonale opisujące orkiestrę w Godzieszach Wielkich. Początki sięgają 1919 roku, w którym z inicjatywy ks. Ludwika Wiśniewskiego i jego brata Romana powstało przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Godzieszach Koło Muzyczne. W późniejszym czasie przekształciło się w orkiestrę dętą, będącą integralną częścią Straży. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniał się dyrygent, a także liczba i skład muzyków. Obecnie przeżywamy odrodzenie za sprawą kapelmistrza Marka Kubery, który stoi na czele od 2010 roku. Orkiestra w Godzieszach nie jest z założenia młodzieżową orkiestrą, lecz zainteresowanie i rekrutacja młodego pokolenia sprawiła, że zmienił i odświeżył się skład instrumentalistów. W większości członkami są osoby poniżej 25. roku życia, zarówno chłopcy jak i dziewczęta, którzy zaangażowaniem nadają tempo pracy. W szeregach obecni są również starsi muzycy, jako weterani od lat związani ze strażą, wspierają i uczą młodzież, stanowiąc wzór do naśladowania. (źr. facebook)
L.U.C. - koncert, godz 21.00/ Skwer Historyczny Rozmarek
Łukasz L.U.C Rostkowski - producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów oraz reżyser wideoklipów i koncertów nagrodzony m.in. Paszportem Polityki, Mateuszem Trójki, Wrocławską Nagrodą Muzyczną i Yachem, okrzyknięty przez dziennikarzy Artystą XXI wieku. Za rozmach i odwagę swoich produkcji, eklektyzm oraz niekonwencjonalne rozwiązania muzyczne i od zera zdobywał szacunek kolejnych mediów oraz wiele doskonałych recenzji w najważniejszych magazynach kulturalnych. (źr. rebelbabel.com)
Natalia Lubrano - koncert, godz 21.00/ Skwer Historyczny Rozmarek
Polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, związana z wrocławską sceną muzyczną. Szerszej publiczności znana z V edycji programu The Voice of Poland w grupie Tomsona i Barona z zespołu Afromental, gdzie dotarła do półfinału. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu oraz prywatną szkołę jazzu „Jazz a Tours" we Francji. Na polskiej scenie muzycznej znana jest z wieloletniej współpracy ze środowiskiem wrocławskich hip–hopowców oraz ze współpracy zespołem Miloopa, z którym wydała cztery albumy. Wraz z Miloopą pojawiła się na kilku składankach, wydanych m.in. w Wielkiej Brytanii, a także zagrała kilkadziesiąt koncertów przede wszystkim za granicą. Ponadto odbyła wspólne trasy koncertowe z Jojo Mayer's Nerve (USA), Beanfield (DE), Micatone (DE), Dj First Rate (UK), Forss vs Borg (Sonar Kollektiv). Występowała również z polskim artystami, takimi jak Andrzej Smolik, Renata Przemyk, Novika, Maria Peszek czy Paulina Przybysz.
Aśka Rektor - koncert, godz 21.00/ Skwer Historyczny Rozmarek
Muzyk z zamiłowania i wykształcenia. Śpiewa od 20 lat, brała udział w wielu konkursach piosenki w Polsce i za granicami kraju. Uczestniczyła w programach telewizyjnych typu "Idol" czy "Szansa na sukces". Śpiewa tak, że dotyka samego wnętrza człowieka. Najczęściej współpracuje muzycznie z mistrzami gitary akustycznej: Michałem Szczęsnym (zespół Bubbles), Mieszkiem Marszałkiem i Marcinem Mańką.
Silent Disco - impreza, godz 23.00/ Skwer Historyczny Rozmarek
Każdy uczestnik dostaje parę bezprzewodowych słuchawek dzięki którym można słuchać muzyki. 3 DJ-ów gra jednocześnie na 3 osobnych kanałach, co sprawia że każdy może słuchać muzyki, na którą ma w danej chwili ochotę. Nie podoba ci się muzyka puszczana przez pierwszego dj-a? Po prostu przełączasz na drugi lub trzeci kanał. Wyobraź sobie, że jesteś otoczony przez setki osób, które tańczą i śpiewają, ale nie słychać muzyki! Wyobraź sobie, że słyszysz grupę ludzi śpiewających równocześnie dwie lub trzy różne piosenki. SD jest niezapomnianym i wyjątkowym przeżyciem. Jakie dźwięki i kogo usłyszycie w słuchawkach? Zdybek - zadba o houseową część imprezy, pojawić się może odrobina techno i nieco cięższe brzmienia. Jaskół - miłośnik funky, G - funk, muzyki lat 70 i 80 oraz wszelkich brzmień dziwacznych i nieszablonowych. Z nim pewne jest tylko jedno, będzie bardzo tanecznie.
1 września, sobota
Wielkie Nić - warsztaty, godz. 10.00/ Skwer Historyczny Rozmarek
Projekt prospołeczny "Wielkie nić" jednoczy ludzi we wspólnym działaniu polegającym na wyszywaniu w parach, na wielkiej kanwie wielkości bilbordu, niejednoznacznego hasła. Wspólna twórczość to okazja do międzypokoleniowego spotkania obcych sobie ludzi, do solidarnej pracy, budowania relacji i wspólnoty. Dzięki prostej technice wyszywania do akcji chętnie włączają się zarówno małe dzieci jak i wiekowi seniorzy oraz całe rodziny. Nić łączy ich w działaniu dając szansę na przeżycie silnych pozytywnych emocji - radości, satysfakcji, poczucia sprawczości i wspólnoty. Uświadamia jak wspólne zaangażowanie może zmieniać nasze myślenie o sobie i otaczającej nas rzeczywistości.
Hasło do wyszywania: MOSTY. Słowo przywołuje realne łączniki między częściami miasta, ale przede wszystkim odwołuje do relacji - a to dla mnie kluczowe. Wyróżnienie słowa TY zachęci do otwartości, aktywności i mobilności, wskaże na wagę naszego zaangażowania. Otwiera na wezwania: "działaj w mieście i dla miasta" , "zmieniaj je", "bądź z innymi", "twórz połączenia”.
Typografia na ulicach - interwencja artystyczna, godz. 10.00/ Skwer Historyczny Rozmarek
Agata Knajdek (rocznik '85) ukończyła studia na wydziale grafiki gdańskiej ASP w 2012 roku. W 2010 r. otrzymała Stypendium Ministra Kultury. Zajmuje się grafiką projektową, ilustracją i liternictwem. Pasjonatka roweru i kaligrafii.
Cebula. Szyć albo nie szyć - warsztaty, godz. 12.00/ Skwer Historyczny Rozmarek
Marta Dutka, na co dzień nauczyciel zajęć plastycznych dla dzieci w Młodzieżowym Domu Kultury. Od kilku lat pasjonatka szycia. Swoją pasją stara się zrażać zarówno swoich wychowanków, jak i wszystkich dookoła. Na warsztaty zaprasza wszystkie dzieciaki.
Kino na Rozmarku - projekcje filmowe, godz. 20.00/ Skwer Historyczny Rozmarek
Na rozmarkowym kinie plenerowym zobaczycie krótkie filmy dokumentalne, najnowsze produkcje studentów Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Kaliszu. Ponadto film „Spotkania na krańcach świata”, reż. Werner Herzog. Antarktyda w filmie Herzoga znajduje nowy wymiar i znaczenie. Południowe krańce naszego świata są magnesem dla plejady gwiazd nauki, którym znudziła się postindustrialna cywilizacja codzienności. Naukowcy pracują tu dla ludzkości, która wkrótce… ma opuścić Ziemię. Reżyser stawia pytania o to, kim są, jakie są ich marzenia. Jego bohaterowie są dość ekscentryczni. Elektryczne gitary na dachu stacji naukowej oddalonej o dziesiątki kilometrów od głównego miasteczka, to tylko jeden z wielu przykładów ich indywidualizmu. (źr. filmweb)
Napisz komentarz
Komentarze