Podsumowanie jednego z etapów szkolenia z zakresu podnoszenia kompetencji wychowawczych i wręczenie certyfikatów odbyło się 28 sierpnia. Spotkanie było okazją do integracji rodzin zastępczych i wymiany doświadczeń. Prezydent Grzegorz Sapiński podziękował opiekunom zastępczym za codzienny trud i miłość przekazywaną dzieciom oraz za chęć podnoszenia kwalifikacji i kompetencji.
Cykle szkoleń odbywały się w ramach projektu „Równi na starcie”. Beneficjentem projektu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny jest Miasto Kalisz, a realizatorem Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu. Projekt umożliwił zorganizowanie specjalistycznych szkoleń wzmacniających kompetencje opiekunów zastępczych. W zajęciach dotyczących problematyki dziecka z zespołem FAS uczestniczyło 60 osób. Kolejnych 75 miało okazję wziąć udział w szkoleniu dotyczącym problematyki więzi w kontekście rodzicielstwa zastępczego. Chętni wzięli udział w szkoleniach dla kandydatów na niezawodowe rodziny zastępcze oraz dla kandydatów na zawodowe rodziny.
W ramach projektu funkcjonowały grupy wsparcia dla rodzin zastępczych, wychowanków pieczy zastępczej. Uczestnicy projektu mieli możliwość skorzystania z porad prawnych, psychologicznych oraz wzięcia udziału w terapii rodzinnej. W chwili obecnej w Kaliszu funkcjonuje 150 rodzinnych form pieczy zastępczej (rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka), w których wychowuje się łącznie 216 dzieci. Na ręce Prezydenta Miasta Kalisza, uczestnicy szkoleń złożyli podziękowania za możliwość udziału w szkoleniach, za zaangażowanie i przychylność w ich realizacji.
Oprac. MOPS w Kaliszu, fot. Joanna Kempa
Napisz komentarz
Komentarze