Każda osoba, która odda krew: ma oznaczoną grupę krwi oraz określony poziom hemoglobiny, wykonane badania wirusologiczne, otrzymuje na życzenie wyniki badań laboratoryjnych, otrzymuje słodki upominek, bierze udział w losowaniu nagród - każdy los wygrywa. Krwiodawcą może zostać zdrowa osoba, w wieku od 18 do 65 lat. Przed oddaniem krwi należy spożyć lekki posiłek. W ciągu 24 godzin przed oddaniem nie należy spożywać alkoholu. Uwaga: Oddawanie krwi nie stanowi zagrożenia dla zdrowia!
Dostępność krwi to bezpieczeństwo nas i naszych najbliższych. Pomimo niezwykłych postępów w medycynie krew pozostaje ciągle niezastąpionym, a równocześnie najczęściej stosowanym lekiem ratującym ludzkie życie i zdrowie. Rocznie w Polsce dokonuje się ok. 1,5 mln przetoczeń krwi. Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na poszczególne składniki krwi. Każdego dnia na krew czekają chorzy, ofiary wypadków, pacjenci wymagający zabiegu. Do każdej poważnej operacji musi być zabezpieczona odpowiednia ilość krwi. Czasami wystarczy kilka jednostek, natomiast podczas skomplikowanych zabiegów, przeszczepów potrzeba od kilku do nawet kilkudziesięciu litrów.
Szacuje się, że w naszym kraju co minutę potrzebny jest litr krwi! Każdego dnia, niezależnie od pory roku. Dlatego tak ważne jest, by była ona ciągle dostępna! Jedyną „fabryką” i źródłem tego bezcennego leku ciągle pozostaje drugi człowiek.
Kto może oddać krew?
Krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat, ważący co najmniej 50 kg.
Ile krwi można oddać jednorazowo?
Jednorazowo można oddać 450 ml krwi pełnej. Jest to ilość całkowicie bezpieczna dla naszego organizmu.
Jak należy przygotować się do oddania krwi? Oto kilka podstawowych zasad:
- zjeść lekki posiłek, najlepiej beztłuszczowy,
- wypić więcej niż zwykle płynów, np. wody, soków,
- osoby palące powinny ograniczyć palenie co najmniej godzinę przed oddaniem krwi,
- co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi nie należy spożywać alkoholu,
- być wypoczętym, nie po nocnej pracy lub podróży,
- zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.
Przed pobraniem krwi potencjalny dawca ma sprawdzony poziom hemoglobiny i przechodzi badanie lekarskie. Otrzymuje także do wypełnienia ankietę na temat stanu zdrowia i samopoczucia. Wszystko po to, by oddanie krwi było dla niego bezpieczne. Nie trzeba wykonywać wcześniej dodatkowych badań, ani znać swojej grupy krwi. Podczas całej procedury oddawania krwi na miejscu obecny jest lekarz, który w razie potrzeby wyjaśni również ewentualne wątpliwości.
A oto kilka mitów, z którymi warto się zmierzyć:
Gdy zacznę oddawać krew, to będę musiał to robić ciągle. NIE! Nasz organizm ciągle produkuje krew niezależnie, czy ją oddajemy, czy też nie. U stałych dawców nie występuje zjawisko nadprodukcji, więc nie można uzależnić się od jej oddawania.
Czy podczas oddawania krwi mogę się zarazić AIDS lub inną chorobą? NIE! Krew pobierana jest z wykorzystaniem wyłącznie jałowego sprzętu jednorazowego użytku, z zachowaniem specjalnych procedur sanitarnych.
Mam złą grupę krwi? NIE! Nie ma lepszej i gorszej grupy krwi, każda grupa krwi jest potrzebna! Na każdą czekają potrzebujący.
Do podzielenia się cząstką siebie zapraszamy wszystkich chętnych. Wystarczy 1 godzina poświęcona na oddanie krwi, by uratować komuś życie.
RED za kalisz.pl
Napisz komentarz
Komentarze