Od lat święto ulicy Niecałej to nie tylko wydarzenie lokalne dla mieszkańców tego adresu, ale impreza, która ściąga tutaj ludzi z całego miasta, a wystawców z całego kraju. W tym roku już przy wejściu na tę imprezę witają nas obrazy olejne i akwarele. To dzieła prywatnych artystów, ale również prace m.in. studentów- seniorów z kaliskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na jarmarku dominują rękodzieła. Można obejrzeć i kupić wyroby hafciarek, które z kłębka wełny potrafią stworzyć prawdziwe dzieła sztuki, są koronki, drobiazgi do aranżacji wnętrz, nawet fajki do tytoniu. Wszystko unikalne, bo wykonane ręcznie, często specjalnie na ten jeden dzień w roku.
Na imprezie tego typu w Kaliszu nie mogło zabraknąć stoiska z andrutami kaliskimi, ale są też firmy z regionu kaliskiego, które specjalizują się w produkcji żywności i dodatków spożywczych w 100% naturalnych i ekologicznych. Znajdziemy tam naturalne przyprawy, herbaty, zioła, miody, sery. Z branży kulinarnej dużą popularnością cieszy się stoisko restauracji „U Nataszy”. Lokal mieści się przy Niecałej tuż przy Parku Miejskim. To restauracja z kuchnią ukraińską. Prowadzi ją polskie małżeństwo, ale na tyle dobrze przygotowują tradycyjną kuchnię zza wschodniej granicy, że Ukraińcy, którzy licznie pracują w Kaliszu, czują się jak w domu. Zresztą większość załogi w tej restauracji to obywatele Ukrainy.
Bardzo ciekawie prezentuje się też wystawa zabytkowych rowerów. Utrzymane w idealnym stanie, niektóre liczą ponad sto lat. Największe zainteresowanie budził bicykl – rower wynaleziony pod koniec XIX wieku z charakterystycznym, wielkim przednim kołem. Kto woli technikę na czterech kółkach też nie będzie zawiedzony. Obok Niecałej przy fontannie można oglądać wyjątkowe pojazdy. W tym roku obok samochodów – rolls royców czy bentleyów będzie można zobaczyć auta znane z kultowych filmów. Cud i podstawowy model techniki francuskiej citroen 2CV i zawsze mile oglądany i podziwiany model techniki motoryzacji USA chevrolet corvette daytona
Na Niecałej swoje stoiska mają też znane instytucje z Kalisza. Jest tam kadra i studenci PWSZ, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, sekcja tenisa KKS. Dwie sceny pełne wydarzeń umilają zwiedzanie. Na jednej z nich grają lokalne zespoły, na drugiej zaś można zobaczyć albo samemu nauczyć się tańca. Impreza trwa jeszcze do 22.00.
MS, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze