Uczniowie, nauczyciele i absolwenci. Kilkuosobowa grupa do Torunia wyruszyła w miniony wtorek. Głównym celem było miasto Mikołaja Kopernika, ale po drodze nie zabrakło postoju w Koninie i spotkania z prezydentem tego miasta oraz jedną z radnych tamtejszej Rady Miejskiej a przy okazji absolwentką kaliskiej szkoły dwojga imion. - Środa była dniem turystyczno – wypoczynkowym. Jeździliśmy po ziemi konińskiej i zwiedzaliśmy. Towarzyszyli nam tamtejsi cykliści – mówi Sławomir Przygodzki, nauczyciel historii i komandor rajdu. - W czwartek wyjechaliśmy do Torunia. Droga był ciężka, wiało, ale udało nam się pokonać 116 kilometrów
Z małymi przeszkodami i awariami. Guma, uchodzące powietrze czy spadające łańcuchy to nic nadzwyczajnego na takiej wyprawie. Jednak zdecydowanie była to przygoda dla tych uczniów, którzy nie unikają lekcji W-F dodaje Michał Piotrowski, uczeń III LO i uczestnik wyprawy. - Łączna trasa wyniosła 480 kilometrów. Cały czas trzymaliśmy mocne tempo i nie schodziliśmy poniżej 20 na godzinę. Na rowerze to dużo. Wiele zależności od pogody, zdarzały się wiatry boczne a to utrudnia jazdę więc trzeba mieć kondycję. 115 kilometrów pokonaliśmy w około 5,5 godziny ciągłej jazdy to jest spore tempo jak na rower.
W Toruniu przedstawiciele kaliskiej szkoły świętującej w tym roku 100-lecie istnienia spotkali się z prezydentem miasta Michałem Zaleskim. Mieli też okazję bliżej poznać rodzinne miasto patrona swojej szkoły. – Miasto zwiedzaliśmy z przewodnikiem. - Byliśmy w katedrze, gdzie Mikołaj Kopernik został ochrzczony. Widzieliśmy dwa domy należące do jego rodziny i w jednym z nich najprawdopodobniej wychowywał się nasz patron - opowiedział Mikołaj Rubas, uczeń III LO, który wyprawił się rowerem do Torunia.
Wyprawa do miasta Mikołaja Kopernika była jednym z elementów jubileuszu szkoły. Pomysłodawcami i organizatorami byli nauczyciele, pasjonaci wypraw rowerowych Sławomir Przygodzki i Grzegorz Szymański. - To taki niesztampowy pomysł na uczczenie jubileuszu a jednocześnie wywołujący wiele przemyśleń – podsumowała Anna Narewska, dyrektor III LO w Kaliszu. - Kiedy obserwowałam grupę cyklistów podczas mszy w katedrze w intencji naszych uczniów, całej społeczności i tych, którzy byli przed nami, czyli całych pokoleń, które wyszły jeszcze z gimnazjum Anny Jagiellonki, to z perspektywy obchodów stulecia to jeden z ciekawszych pomysłów. I refleksyjnych.
Szkoła od początku roku, raz w miesiącu, stara się organizować wydarzenie wpisujące w 100 lecie jej istnienia. Obchody zakończy wielki zjazd absolwentów, który odbędzie się w październiku.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze