W tym roku indeks Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego zdobyło blisko pięćset osób, co stanowi prawie połowę ogólnego stanu liczebnego studentów. Rozpoczynają naukę w zakresie m.in. edukacji wczesnoszkolnej, artystycznej w zakresie muzyki i plastyki, ale także pedagogiki z anglistyką, filologii polskiej, informacji naukowej oraz ochrony dóbr kultury. To ogromny napływ „świeżej krwi”, który – trudno się dziwić - cieszy ogromnie dziekana uczelni. „Cieszy też to, że oprócz kierunków, na które spodziewaliśmy się dobrego naboru, takich samograjów jak filologia angielska z pedagogiką czy w ogóle pedagogika, a zwłaszcza pedagogika w zakresie wczesnoszkolnym i przedszkolnym z językiem angielskim, także kierunki artystyczne są po prostu oblegane. Postaramy się sprostać, bo jednak artystów trzeba otaczać wyjątkową opieką” - powiedział prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz.
Nie myli się dziekan WPA UAM, bo studenci przybyli na kaliską uczelnię nie tylko z oczekiwaniami dotyczącymi solidnej edukacji, ale także ze swymi marzeniami o artystycznej karierze. „Zawsze marzyłem, żeby zostać śpiewakiem operowym i ta uczelnia pozwala mi rozwijać się w tym kierunku” – wyznał nam Paweł Szcześniak, student I roku, który ukończył niedawno Studium Organistowskie i pragnie zdobywać nowe umiejętności w obszarze muzyki. „Na pewno chciałabym, aby ta szkoła pomogła mi wyciągnąć ręce w kierunku moich marzeń. Zawsze chciałam łączyć śpiew z aktorstwem. To jest pierwsza uczelnia, w której czuję się przyjęta z tym wszystkim razem” – powiedziała pełna nadziei Malina Goehs, także świeżo upieczona studentka WPA UAM. Artystyczne kierunki w Kaliszu studiowali będą także młodzi ludzie ze Lwowa i z Chin, a w ramach Erasmusa przyjadą studenci z Turcji i Jordanii. Dodatkowym wyzwaniem jest zatem ekspresowa nauka języka polskiego oraz prowadzenie zajęć po angielsku.
Tak naprawdę w obliczu inauguracji roku akademickiego pytania i wątpliwości rodzi jedynie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, bo nie opublikowano jeszcze wszystkich przepisów wykonawczych. „Z tego, co wiemy do tej pory, to tylko się cieszymy. Staniemy się czymś, o co zabiegał tyle lat śp. profesor Rubiński – staniemy się filią. To było jego marzeniem, a to się w tej chwili ziszcza trochę tak - szczerze mówiąc - bez naszych starań, ale należy się z tego cieszyć” – dodał prof. dr hab. Piotr Łuszczykiewicz. Co to oznacza dla WPA? Będzie mógł od października 2019 roku realizować wszystkie kierunki, jakie istnieją na uniwersytecie. Wystarczy tylko zgoda poznańskiej społeczności, aby w Kaliszu pojawiły się zupełnie nowe kategorie edukacyjne.
R. Kuciński, zdj. autor
Napisz komentarz
Komentarze