W ramach pilotażowego projektu kaliskie Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego zaproponowało „Zawodowy Express” - kilkugodzinną edukacyjną zabawą plenerową o charakterze konkursowym, w ramach której uczestnicy musieli w jak najkrótszym czasie wykonać zawodowe zadania w sześciu zakładach rzemieślniczych na teranie naszego miasta. „Po wylosowaniu odpowiedniego zlecenia, muszą wykonać jakąś usługę. Po jego realizacji otrzymują naklejkę na planszę do gry. Muszą w ciągu 3 godzin przejść wszystkie 6 punktów, zdobyć 6 naklejek i trafić do mety” – mówiła na starcie Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, które w organizacji tej edukacyjnej zabawy znalazło partnera w Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu. „Jest to noc zawodowców, ale ja ją nazywam – mam nadzieję, że się młodzież nie pogniewa – nocą szczurów, bo uczniowie muszą – już gdy zmrok zapadnie - te wszystkie sześć punktów odnaleźć i tam kilka zadań rzemieślniczych wykonać” - żartował Bogdan Glinkowski, starszy Cechu.
Zgłosiło się 150 uczniów z Kalisza, Stawiszyna, Zbierska i Szczytnik, którzy pod okiem 30 opiekunów postanowili w ramach „Zawodowego Expressu”, poprzez zabawę, poznać kilka profesji. „Opracowaliśmy trasy, wiemy mniej więcej, jakie zadania będziemy wykonywać. Ogólnie jesteśmy pozytywnie nastawieni do tej gry” – powiedziała nam jedna z uczennic Szkoły Podstawowej nr 21 w Szczypiornie. „Na pewno odwiedzimy dwa salony fryzjerskie, piekarnię i… pozostałych nie pamiętam” – relacjonował nam uczeń Szkoły Podstawowej w Szczytnikach. „No zobaczymy, co nas będzie czekało. Wytypujemy do zadań najlepszego z nas” – dodał jego kolega.
Jednym z pierwszych punktów na trasie był warsztat samochodowy, którego właściciel, jako członek zarządu Cechu, był współorganizatorem „Zawodowego Expressu”. „Przygotowaliśmy dla nich zadania w postaci wykonania diagnostyki komputerowej samochodu, jak i takie zwykłe czynności, które każdy kierowca powinien znać i umieć, jak dopompowanie powietrza w kołach czy uzupełnienie płynu do spryskiwaczy” - powiedział Maciej Całka. W salonie fryzjerskim trzeba było wykonać kilka podstawowych zabiegów, które wydają się proste tylko na pierwszy rzut oka, a każdy klient ma przecież inne wymagania estetyczne. Po zapleceniu kilku warkoczy z włosów przyszedł czas na warkocze słodkiej chałki. Praca piekarza, który chce zadowolić podniebienia swych klientów, to także nie lada wyzwanie.
Metę zmagań usytuowano w Zespole Szkół Zawodowych przy ulicy Wąskiej. „Wszystkie drużyny po rozegraniu i przejściu całej trasy spotykają się w naszej szkole i tam na miejscu następuje rozwiązanie konkursu, wręczenie nagród i podsumowanie imprezy, połączone z poczęstunkiem, zwiedzaniem pracowni i możliwością rozmowy z doradcą zawodowym”- mówiła Agata Dziedzic, dyrektor ZSZ im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu.
Nagrodzono dziesięć najlepszych zespołów:
1. SP IM. W. POLA W STAWISZYNIE / O. GIM.
2. ZSP W ZBIERSKU
3. SP IM. W. POLA W STAWISZYNIE /O. GIM
4. SP IM. W. POLA W STAWISZYNIE
5. SP IM. JANA III SOBIESKIEGO W ZBIERSKU
6. SP 7 W KALISZU
7. SP 11 IM. W. BOGUSŁAWSKIEGO W KALISZU
8. SP W SZCZYTNIKACH
9. SP 21 W KALISZU
10. SP IM. W. POLA W STAWISZYNIE
„Noc Zawodowców” to inicjatywa Centrów Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego organizowana w całym województwie wielkopolskim. Jednego dnia, w tych samych godzinach w 5 miastach w województwie: Kaliszu, Poznaniu, Chodzieży, Kościanie i Koninie zorganizowane zostało wydarzenie, którego głównym celem jest promocja szkolnictwa zawodowego i lokalnych przedsiębiorców. Impreza ma charakter cykliczny i będzie rozszerzała swój zasięg na kolejne powiaty w subregionach, na terenie których działa 5 jednostek Samorządu Województwa Wielkopolskiego – CWRKDiZ.
R. Kuciński, zdj. autor i E. Maciejczyk (ZSZ im. Zesłańców Sybiru)
Napisz komentarz
Komentarze