Aktywność fizyczna może zwiększać zapotrzebowanie organizmu na makro czy też mikroskładniki odżywcze, zarówno u osób, które traktują sport rekreacyjnie, jak i zawodowych sportowców różnych dyscyplin. W czasach, gdy wzrasta zainteresowanie tematyką szeroko pojętego "fitnessu", na rynku pojawia się coraz więcej firm konkurujących ze sobą o klientów, i oferujących suplementy diety różnego przeznaczenia. Warto więc wiedzieć, jak wybierać te, które rzeczywiście mogą pomóc w realizacji wyznaczonych celów.
Do najpopularniejszych produktów stosowanych przez sportowców należą produkty:
- witaminowe
- białkowe
- wspomagające regenerację
- przedtreningowe, pobudzające
- wspomagające redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej
KONTROWERSJE SUPLEMENTACYJNE
Wśród grup wyżej wymienionych suplementów występują takie , których działanie nie zostało potwierdzone naukowo, a dodatkowo niektóre z nich mogą nie posiadać odpowiedniej jakości, aby efektywnie wspomagać np. wydolność czy regenerację.
Do tych, których skuteczność jest często kwestionowana zaliczyć można:
- BCAA (3 aminokwasy o rozgałęzionym łańcuchu: leucyna, walina i izoleucyna). Stosowane są one w celu poprawy regeneracji, stymulacji syntezy białek mięśniowych oraz zahamowania katabolizmu.
Wzrost stężenia aminokwasów rozgałęzionych grupy w trakcie wyczerpującego wysiłku fizycznego powoduje wystąpienie ryzyka obniżenia się katabolizmu białek mięśniowych.
Wyniki badań na ten temat nie są jednoznaczne, lecz pewnym jest, że do syntezy białek mięśniowych potrzebne są również inne aminokwasy, które znajdują się np. w odżywkach białkowych (np. koncentratach czy izolatach), przy czym suplementy te są często tańsze niż BCAA.
- HMB (kwas hydroksymetylomasłowy) jest kolejnym z produktów o wątpliwym wpływie na osiągane rezultaty. Jest to kwas tłuszczowy, który reklamowany jest jako bardzo dobry środek wspomagający rozwój oraz ochronę masy mięśniowej, redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej czy też poprawiający wyniki siłowe. Rzeczywistość pokazuje, że to nie do końca prawda.
Według Australijskiego Instytutu Sportu, HMB znajduje się w grupie suplementów, klasyfikowanych jako "polecane sportowcom, choć wymagają dalszych badań, gdyż dotychczasowe wyniki nie dostarczają wystarczających dowodów na ich skuteczność".
Do tej grupy należą także:
- cytrynian sodu
- BCAA (o którym mowa była w artykule)
- beta-alanina
- kwasy tłuszczowe omega-3
- probiotyki
- colostrum
Istnieją również grupy C oraz D, czyli odpowiednio "brak dowodów na korzystne działanie" i "suplementy niewskazane lub zakazane".
W skład tej pierwszej wchodzą:
- koenzym Q10
- olej MCT
- inozyna
- pirogronian
- woda natleniona
- inne, nie wymienione w żadnej z grup
Zaś w skład grupy zakazanej czy też niewskazanej np. efedryna czy strychnina.
JAKIE SUPLEMENTY WYBIERAĆ
Suplementy diety stosuje się w odniesieniu do zapotrzebowania oraz celu, w jaki chcemy osiągnąć. Do tych o potwierdzonym naukowo działaniu oraz korzystnym wpływie na funkcje fizjologiczne zaliczyć można:
- witaminy (C, E, D)
- kreatyna (korzystny wpływ na przyrost tkanki mięśniowej a także poprawa wydolności organizmu)
- suplementy wapnia, żelaza
- elektrolity
- płynne zamienniki posiłków
- białko serwatkowe (wspomaga budowę masy mięśniowej, poprawia regenerację)
- kofeina (działanie pobudzające, wspomagające pamięć oraz koncentrację)
- batony sportowe
- napoje sportowe
- żele sportowe
Wszystkie z wyżej wymienionych zaliczone są według Australijskiego Instytutu Sportu do „odżywek i substancji szczególnie polecanych sportowcom”.
PODSUMOWANIE
Przy wyborze suplementów, należy kierować się celem, w jakim mają być stosowane oraz ich jakością.
Niektóre ze nich mają niezaprzeczalnie korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu, więc dobrze jest skonsultować się ze ekspertem z zakresu dietetyki i suplementacji, aby bezpiecznie i profesjonalnie dobrać te odpowiednie dla siebie. Jeśli chciałbyś rozpocząć współpracę z odpowiednim specjalistą, możesz znaleźć dietetyka na portalu Kcalmar.com, który pomoże Ci w ułożeniu odpowiedniego dla Ciebie planu suplementacyjnego.
Dodatkowo warto edukować się w tym zakresie chociażby na blogu o dietach i suplementacji.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze