Jedni zdobyli ponad tysiąc głosów. Inni około trzystu. Stosowana przy podziale mandatów metoda D’Hondta * wskazała nam nowy skład Rady Miasta Kalisza. W środę w Vilii Calisia nowi przedstawiciele kaliszan odebrali zaświadczenia potwierdzające powołanie ich do Rady Miasta. Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miasta Kalisza mijającej kadencji podkreślał, że mandat oznacza zaufanie mieszkańców, a to wielkie zobowiązanie. - To jest coś, czego nie można kupić. Coś, co zdobywa się często latami. Coś, co niestety można stracić w jednym momencie. Życzę Wam, żeby to zaufanie do Państwa, dzięki Waszemu działaniu na rzecz miasta, mieszkańców, wzrastało. Żeby sprawiało Wam też wiele satysfakcji i radości. Życzę Wam też miłych niespodzianek. Bo w mieście tak bywa, że pojawiają się różne sytuacji i radny musi być radnym, a nie bez-radnym – mówił Andrzej Plichta.
Swoją pracę w Radzie Miasta VIII kadencji będzie kontynuować 10-oro radnych VII kadencji: Zbigniew Włodarek, radny SLD; Sławomir Chrzanowski, radny PO; Eskan Darwich, radny PO; Mirosław Gabrysiak, radny „Wszystko dla Kalisza”; Dariusz Grodziński, radny PO; Radosław Kołaciński, radny PO; Kamila Majewska, radna SLD; Stanisław Paraczyński, radny „Samorządnego Kalisza”; Roman Piotrowski, radny PiS; Tadeusz Skarżyński, radny PiS.
Radni Koalicji Obywatelskiej - 8 osób
Dariusz Grodziński - 1820 głosów - w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich mandat przypadnie Hannie Sowińskiej
Sławomir Chrzanowski - 901 głosów
Eskan Darwich - 1305 głosów
Marcin Małecki - 523 głosy
Barbara Oliwiecka - 971 głosów
Radosław Kołaciński - 1250 głosów
Piotr Mroziński - 283 głosy
Magdalena Walczak - 335 głosów
Radni Prawa i Sprawiedliwości - 7 osób
Tadeusz Skarżyński - 1050 głosów
Roman Piotrowski - 832 głosy
Sławomir Lasiecki - 890 głosów
Agnieszka Konieczna - 413 głosów
Elżbieta Dębska - 374 głosy
Artur Kijewski - 1373 głosy
Leszek Ziąbka - 242 głosy
Radni Wszystko i Samorządny Zgodnie dla Kalisza - 5 osób
Janusz Pęcherz - 1196 głosów
Krystian Kinastowski - 727 głosów - w przypadku wygranej w wyborach prezydenkich mandat obejmie Marian Durlej
Grzegorz Kulawinek - 616 głosów
Mirosław Gabrysiak - 409 głosów
Stanisław Paraczyński - 364 głosy
Radni SLD - trzy osoby
Zbigniew Włodarek - 803 głosy
Karolina Pawliczak - 1027 głosów
Kamila Majewska - 960 głosów
Do Rady Miasta powracają: Karolina Pawliczak z SLD i Artur Kijewski z PiS, którzy w poprzedniej kadencji zrzekli się mandatów po objęciu funkcji wiceprezydentów.
Radnymi Rady Miasta Kalisza po raz pierwszy zostają: Magdalena Walczak – Koalicja Obywatelska; Piotr Mroziński – Koalicja Obywatelska; Marcin Małecki – Koalicja Obywatelska; Barbara Oliwiecka – Koalicja Obywatelska; Janusz Pęcherz – Wszystko i Samorządny Zgodnie dla Kalisza; Krystian Kinastowski - Wszystko i Samorządny Zgodnie dla Kalisza; Grzegorz Kulawinek - Wszystko i Samorządny Zgodnie dla Kalisza; Sławomir Lasiecki – PiS; Elżbieta Dębska – PiS; Leszek Ziąbka – PiS; Agnieszka Konieczna – PiS
W przypadku wygranej Dariusza Grodzińskiego w wyborach prezydenckich do Rady Miasta w jego miejsce wejdzie Hanna Sowińska. Jeśli zwycięży Krystian Kinastowski, mandat obejmie Marian Durlej.
Jedną z „nowych twarzy” w Radzie Miasta Kalisza jest Marcin Małecki. Z wykształcenia politolog, zawodowo związany z branżą medyczno-farmaceutyczną, trener sportów walki. - Jest to nowy rozdział w moim życiu. Myślę, że moje doświadczenie w organizacji, w zarządzaniu, w aktywizacji będą przydatne w pracy radnego. Mam nadzieję, że te rzeczy, które sobie zaplanowałem w kampanii będziemy w najbliższej 5-latce realizować – mówi nam nowy radny.
Do pracy w samorządzie po 4 latach przerwy powraca Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza w latach 2002-2014. - To jest zupełnie inne miejsce, to jest inna rola, rola uchwałodawcza. Teraz mogę bardziej kontrolować tych, którzy będą rządzić. Mam nadzieję, że mieszkańcy Kalisza wybiorą w niedzielę dobrego prezydenta, którego popieram od początku, Krystiana Kinastowskiego i że będę go wspomagał w Radzie, ale jednocześnie będę też takim, który będzie sprawdzał – mówi Janusz Pęcherz.
Wśród nowych radnych jest również archeolog, Leszek Ziąbka. Jako radny zamierza się skupić na kulturalnym rozwoju Kalisza. - Starałem się w tej kampanii być w miarę widoczny. Bardzo mi miło, że dostałem taką liczbę głosów, która wystarczyła, by znaleźć się w Radzie Miasta. Nie wolno mi zmarnować zaufania, które otrzymałem. Dobrze by było nie zawieść, a przyciągnąć, do tego, co będę robił, większą część społeczeństwa – mówi Leszek Ziąbka.
*System d'Hondta polega na dzieleniu liczby głosów oddanych na każdą listę przez kolejne liczby naturalne – pod uwagę brane są wyłącznie te komitety, które przekroczył pięcioprocentowy próg wyborczy. Największe uzyskane ilorazy szereguje się następnie do momentu, gdy wszystkie mandaty w danym okręgu wyborczym zostaną obsadzone. Metoda ta zaliczana jest do grupy, tzw. formuł największych średnich (highest average). Została opracowana przez belgijskiego matematyka Victora d’ Hondta.
System d’Hondta jest korzystniejszy dla silnych komitetów. Premiuje zwycięzców, co ułatwia stworzenie w radzie stabilnej większości, ale jednocześnie ogranicza proporcjonalność wyborów.
Źródło: gazetaprawna.pl
AG, fot. autor, UM Kalisza; grafika- Kaliska Inicjatywa Miejska
Napisz komentarz
Komentarze