18 tysięcy kobiet – tyle w ciągu roku pań słyszy diagnozę – rak piersi. Coraz częściej to osoby do 50. roku życia. Aktywne zawodowo, nadal wychowujące dzieci, mające obowiązki domowe. Najmłodsza miała 23 lata, mówi Barbara Wrzesińska, prezes Kaliskiego Klub Amazonki. – Kiedy ja zachorowałam miałam 47 lat, to było 20 lat temu. I w tym wieku w Amazonkach byłam jedną z kilku pań. Większość była po 60. Dzisiaj tak się zaczyna dziać, że jest praktycznie odwrotnie, czyli starszych pań jest mniej natomiast pojawia się dużo młodych kobiet i to wymusza zmiany w działalności naszej organizacji.
Stąd pomysł, by stworzyć sekcję młodych. Ta skupiałaby panie, które oprócz choroby – jak wszystkie Amazonki – mają też inne problemy i w ich rozwiązywaniu w trakcie walki z nowotworem miałyby pomagać młodsze wolontariuszki. - Jak najbardziej widzę taką potrzebę – potwierdza Karolina Zentel, jedna z tych, która zasiliła szeregi młodych kobiet chorujących na raka piersi. - Będąc tu już trochę wiem, że jest potrzeba spojrzenia ze strony młodszych osób, tak by nasze problemy, które są inne od problemów osób np. na emeryturze, były też zauważone. I można było wspólnie szukać ich rozwiązania.
I by ciągle kłaść nacisk na edukację wśród młodych osób. Tym bardziej jeśli takich sukcesywnie przybywa. – Badałam się regularnie od 10 lat – zdradza Karolina Zentel. - Mam obciążenie w rodzinie i dlatego moja świadomość choroby jest większa. Natomiast na pewno trzeba o tym mówić. Edukacja i informacja dużo pomagają. I dzięki temu młodsze kobiety bardziej zwracają uwagę profilaktykę, na samobadanie.
Dlatego od lat Kaliski Klub Amazonki prowadzi zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Najbliższa taka konferencja odbędzie się w piątek. Tego samego dnia, w godzinach od 16.00 do 17.30 w Villi Calisia, zaplanowano spotkanie z dr. nauk medycznych Dariuszem Godlewskim. - Będzie wykład z jednoczesną nauką samobadania piersi na fantomach. Kobiety będą uczone, jak należy to badanie przeprowadzać, na jakie partie piersi zwrócić uwagę, czym się zainteresować, będzie też można zadawać pytania – zachęca do udziału w spotkaniu Barbara Wrzesińska.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. A panie szukające wsparcia w chorobie zawsze mogą odwiedzić Amazonki w ich klubie przy ul. Staszica 28a.
AW, zdjęcie autor
Napisz komentarz
Komentarze