Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Konferencja o niepodległości ZDJĘCIA

Uroczysta konferencja naukowa była głównym punktem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości organizowanych przez kaliską PWSZ. Była ona podsumowaniem Międzyuczelnianego Projektu Naukowo-Badawczego poświęconego patriotyzmowi i pamięci narodowej, w którym - na zaproszenie kaliskiej uczelni - udział wzięły uniwersytety, akademie i szkoły wyższe m.in. z Konina, Szczecinka, Poznania i Warszawy.
Konferencja o niepodległości ZDJĘCIA

Zaangażowanych w  projekt  11 środowisk  naukowych postanowiło ukierunkować  aktywność badawczą  na  proces rozwoju polskiej rzeczywistości – nie ograniczając się jedynie do osiągnięć i sukcesów, lecz uwzględniając również dylematy i wyzwania, jakie towarzyszyły państwu polskiemu na przestrzeni ostatnich stu lat. Prelegenci z Kalisza w swych rozważaniach oczywiście odwoływali się przede wszystkim do doświadczeń kaliskich. „Lata 1918-2018 to jest ta przestrzeń, kiedy Kalisz przeżywał najpierw tragedię zburzenia, a potem mozolnej odbudowy. A już za chwilę wydarzenia II wojny, sytuację sowiecką. Teraz zaś te chwile demokracji, kiedy praktycznie możemy zrobić wszystko, i dużo w tej materii czynimy” - mówił dr hab. Ireneusz Dziubek, lider Międzyuczelnianego Projektu.

Uczestnicy konferencji przyglądali się procesowi powstawania państwa polskiego po 123 latach niewoli pod rozmaitym kątem. Mówili nie tylko o bohaterach w mundurach, ale także o niemal wszystkich aspektach życia społecznego i gospodarczego naszego kraju. „Mówimy o patriotach, ale o których? O tych, którzy walczyli, którzy zginęli, a bardzo mało mówimy, że wielkimi patriotami byli i Grabski i Kwiatkowski. On tworzyli polski przemysł, polski port w Gdyni. Co to? To nie patriotyzm?” – pytał retorycznie prof. dr hab. Bogdan Szulc z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Swój udział w konferencji mieli także studenci PWSZ, nie tylko jako słuchacze, ale także jako badacze przeszłości. Jeden z nich prześledził, jak przez ostatnie sto lat rozwijały się w naszym kraju wojska specjalne. „Przedstawiłem historię wojsk specjalnych, poczynając od działań partyzanckich, kiedy byliśmy jeszcze pod zaborami, a potem jak te pierwsze doświadczenia przekładały się na tworzenie kolejnych formacji, między innymi oddziału drugiego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, „Cichociemnych” – pierwszej samodzielnej kompanii komandosów, ale także po II wojnie przedstawiłem pierwszą samodzielną kompanię komandosów. I tak przeszedłem, w ogromnym skrócie, do współczesnych wojsk specjalnych, m.in. do GROM czy jednostki wojskowej Formoza” – opowiadał Marcin Brodzki, student drugiego roku magisterskiego na kierunku ‘bezpieczeństwo państwa’.

Konferencja wraz z obradami i panelami, na które złożyło się około 40 wystąpień, próbowała odpowiedzieć na pytanie: Jak na  przestrzeni czasu -  od 11 listopada 1918 roku do chwili obecnej - zmieniało się polskie społeczeństwo i  państwo widziane przez pryzmat nauk teoretycznych i stosowanych? Efekty będzie można odnaleźć nie tylko na stronie internetowej PWSZ. „Chcemy to wszystko umieścić w monografii, którą wyda nasza uczelnia. To część naszej misji, jak również rodzaj promocji Kalisza w skali całego kraju” - podkreślił prof. nadzw. dr. hab. n. med. Andrzej Wojtyła, Rektor PWSZ w Kaliszu. Konferencję poprzedził, zorganizowany dzień wcześniej, popołudniowy uroczysty przemarsz ulicami Kalisza, od rektoratu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej do Głównego Rynku, gdzie odbył apel pamięci z udziałem m.in. Pododdziału Honorowego Liceum Mundurowego Płockiego Uniwersytetu Ludowego w Kutnie.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama