W ostatnim czasie na terenie AKO rozpoczęła się realizacja w ramach Strategii ZIT dla rozwoju AKO projektów w zakresie transportu publicznego, w ramach których zakupiono nowe autobusy, zaplanowano budowę ścieżek rowerowych, parkingów typu park&ride czy stacji roweru miejskiego. Wszystko po to, aby w miastach zmniejszyć ruch samochodowy, a tym samym dążyć do ograniczenia niskiej emisji CO2, promować czyste rozwiązania i jak najszybsze sposoby dojazdu do pracy i szkoły dla wszystkich mieszkańców.
Ale czy mieszkańcy faktycznie zdają sobie sprawę z istnienia tych rozwiązań i z ich zalet? - Transport publiczny lub rowerowy to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o czas dojazdu, zmniejszenie ilości korków i poprawę jakości życia w miastach. Stąd tak wiele inwestycji w infrastrukturę transportu publicznego. Jednak wciąż za mało mieszkańców decyduje się na korzystanie z niej - przyznaje Ewa Milewska, dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska (SAKO).
Problem ten wynikać może z braku informacji, przyzwyczajeń lub nieświadomości. - Dlatego zdecydowaliśmy się na przystąpienie do projektu „PE4Trans Project Partnership Agreement” i tym samym na organizację tzw. panelów obywatelskich, w czasie których porozmawiamy z mieszkańcami na temat ich przyzwyczajeń komunikacyjnych, marzeń i idealnych rozwiązań w tym zakresie, ale też o kłopotach z korzystaniem z transportu publicznego. To bezcenne źródło informacji, z którego musimy nauczyć się mądrze korzystać. Mamy nadzieję, że głosy mieszkańców pomogą nam dopasować już istniejące rozwiązania do ich oczekiwań oraz opracować skuteczne kampanie informacyjne i promocyjne – dodaje Ewa Milewska.
W ramach realizowanego projektu planowana jest seria takich spotkań, aby w przyszłości wprowadzić rekomendacje w życie, gdyż planujemy kontynuację działań inwestycyjnych w następnej perspektywie finansowej, do której się przygotowujemy.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, 21 listopada, w godz. 9:00 – 17:45 w Restauracji KTW w Parku Miejskim.
W spotkaniu weźmie udział ponad 25 mieszkańców Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i okolicznych gmin. Grupa panelistów będzie zróżnicowana pod względem wieku, wykształcenia, płci i preferowanych sposobów przemieszczania się – chodzi o to, żeby zebrać jak najwięcej opinii, ciekawych spostrzeżeń czy pomysłów. - Celem jest rozwijanie zrównoważonego transportu w miastach Kalisz i Ostrów Wielkopolski oraz na terenie całej aglomeracji. Zrównoważony transport oznacza łączący różne sposoby komunikacji: od pieszej i rowerowej, przez samochodową czy autobusową, aż do kolejowej. Wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać dla wygody mieszkańców – dopowiada Ewa Milewska.
Spotkania są częścią europejskiego projektu o nazwie PE4Trans, którego celem jest angażowanie mieszkańców w rozmowy z instytucjami decyzyjnymi, aby wspólnie opracowywać najlepsze rozwiązania transportowe. PE4Trans skupia się również na poprawie jakości prowadzonej polityki komunikacyjnej, tak, aby uwzględniała potrzeby wszystkich grup zainteresowanych użytkowników. W Polsce za realizację projektu odpowiadają Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska oraz Poznański Park Naukowo-Technologiczny, ale w wymianę wiedzy i doświadczeń zaangażowane są jeszcze cztery partnerskie instytucje z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji i Hiszpanii. Projekt finansowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie https://www.interregeurope.eu/pe4trans/ .
Źródło: Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, fot. KLA
Napisz komentarz
Komentarze