W tym roku kapituła wzięła pod uwagę wyniki ponad 2,1 tys. liceów i ponad 1,7 tys. techników.
W Kaliszu wśród liceów tradycyjnie prowadzi „Kopernik”. Szkoła uplasowała się na wysokim 164. miejscu, a w osobnym rankingu, w którym sklasyfikowano 300 placówek - na 156. pozycji. Świetnie III LO wypada na tle liceów w województwie wielkopolskim, gdzie na 50 wyróżnionych placówek zajmuje 9. miejsce. Przez twórców rankingu została też uhonorowana tytułem Złotej Szkoły 2019, będący potwierdzeniem wysokiej jakości pracy. Tytuł i specjalny znak graficzny przyznawane sa szkołom znajdującym się w pierwszej dwusetce.
„Perspektywy” wyróżniły także I Liceum Ogólnokształcące. Kaliski "Asnyk" znalazł się na 570. miejscu i 45. w Wielkopolsce. Nieco dalej w rankingu głównym– na 715. pozycji spośród 1200 liceów - uplasowało się II LO im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu.
Powody do dumy ma także Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu. Wśród 500 najlepszych tego typu szkół w Polsce placówka im. G. A. Fibigera w ZSP nr 2 zajęła 383. lokatę i 33. miejsce wśród 50 najlepszych techników w województwie.
Ranking Liceów i Techników „Perspektywy” 2019 został przygotowany po raz 21. Kapituła wzięła pod uwagę wyniki ponad 2,1 tys. liceów i ponad 1,7 tys. techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: w maju 2018 r. maturę zdawało w nich przynajmniej 12 uczniów, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki, które trzeba zdać obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Kryteria Rankingu Liceów 2019 to: sukcesy w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Nieco inaczej wyglądają kryteria Rankingu Techników 2019. To sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).
Za najlepsze szkoły w Polsce uznano XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie i również warszawskie Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze