Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza i Jerzy Czuba, prezes Spółki Wodno-Ściekowej PROSNA
2018 rok był jednym z przełomowych dla zakładu w Kucharach. Zakończono trwające ponad trzy lata zadanie – rozbudowę części biologicznej oczyszczalni. Powstał trzeci blok, który umożliwia oczyszczalni optymalne funkcjonowanie. Ścieki są coraz bardziej zanieczyszczone, a dotychczasowe dwa bloki były już przeciążone. - Nowy blok odciąży te dwa istniejące, a jednocześnie umożliwi przeprowadzenie w nich prac konserwatorskich. Takiej możliwości do tej pory nie było, bo one pracowały przy pełnym obciążeniu – mówił podczas konferencji prasowej w Kucharach, prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski.
Pracowały przy pełnym obciążeniu i nieprzerwanie od 2000 roku, czyli 18 lat. Teraz w końcu doczekają się remontu. Trzeci blok zwiększa przepustowość oczyszczalni, co otwiera furtkę do przyjęcia nowych klientów. - W tym momencie mamy takie możliwości, żeby z tej strony nie było żadnych problemów dla inwestorów, którzy do miasta się zgłoszą z chęcią wybudowania w Kaliszu zakładu. Możemy przyjąć nowe ścieki, które są w odpowiednich kategoriach sklasyfikowane – zapewnia Jerzy Czuba, prezes Spółki Wodno Ściekowej PROSNA.
Przy okazji budowy trzeciego bloku biologicznego przy oczyszczalni powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 40 kW. Koszt obu inwestycji to 18,5 mln zł, z czego ponad 11 mln zł to dotacja z Unii Europejskiej. - Była to z punktu widzenia miasta, spółki i ogólnie gospodarki wodno-ściekowej na terenie naszej Aglomeracji inwestycja bardzo pożądana. Świetnie, że udało się pozyskać środki zewnętrzne w formie dotacji. Dzięki temu, jak pan prezes wspomniał, nie było konieczności podnoszenia cen za tę usługę – mówił Krystian Kinastowski. - Spółka od 2007 roku nie podnosiła ceny usług dla swoich głównych klientów, czyli dla miasta Kalisza, Skalmierzyc i Gołuchowa – dodał prezes Czuba.
I co najważniejsze nie ma takich zamiarów. (Spółka jest w bardzo dobrej kondycji finansowej – jej obecny roczny zysk to 2 mln zł). Są za to plany osiągnięcia energetycznej niezależności. Spółka od lat aktywnie działa w obszarze odnawialnych źródeł energii. - Dla nas podstawowym źródłem energii jest energia pochodząca ze spalania biogazu. Mamy dwie zamknięte komory fermentacyjne, one wytwarzają około 5 tysięcy metrów sześciennych biogazu na dobę, czyli ok. 1 800 000 metrów sześciennych gazu rocznie i to jest dla nas bardzo stabilne i główne źródło energii do celów wytwórczych energii cieplnej i elektrycznej – wyjaśnia Jerzy Czuba, prezes Spółki.
Pozyskana z biogazu energia wystarcza na pokrycie ok. 70% energii elektrycznej oraz 100% energii cieplnej zużywanej przez obiekty oczyszczalni. Stworzona w minionym roku instalacja fotowoltaiczna stanowi kolejny krok w stronę energetycznej niezależności zakładu. Prezes Jerzy Czuba przewiduje, że oczyszczalnia osiągnie ją w ciągu 5 lat. W tym roku spółka zamierza wykonać koncepcję rozwoju instalacji fotowoltaicznych, i być może wprowadzenie wiatrowych.
Spółka Wodno-Ściekowa PROSNA działa na rynku od 33 lat. Obecnie zrzesza 13 członków: trzy samorządy: Kalisz, Nowe Skalmierzyce i Gołuchów oraz 10 przedsiębiorstw z terenu Kalisza i Nowych Skalmierzyc. Od 19 lat zakład nieprzerwanie świadczy usługi odbioru i oczyszczania ścieków od 110 tysięcy swoich klientów mieszkających w Kaliszu, gminę i miasto Nowe Skalmierzyce i gminę Gołuchów. Zakresem swojej działalności doskonale zatem wpisuje się w ideę Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze