Od stycznia z mocy prawa nastąpiło przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Musi to być odpłatne, ale samorządy mają możliwość wprowadzenia upustów. Na gruntach Skarbu Państwa ustawowo obowiązuje bonifikata 60%.
Prezydent Kalisza zaproponował, by stawka ta wynosiła u nas 85%. Radni po długich dyskusjach zdecydowali jednak o podwyższeniu tej stawki o 10%. - Ja chciałbym bardzo podziękować radnym z Komisji Rozwoju, którzy przychylili się do wniosku, do kierunku, który został wskazany na Komisji. Nie ukrywam, że wnioskowałem o podniesienie bonifikaty, z której skorzysta wielu mieszkańców Kalisza. Chciałbym podziękować przewodniczącemu Komisji, (Arturowi Kijewskiemu – przyp.red.) za zaproponowanie tego kompromisowego rozwiązania – mówił Tadeusz Skarżyński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza, radny PiS.
Przekształceniu podlegają nieruchomości będące dotychczas własnością Miasta Kalisza, oddane w użytkowanie wieczyste zarówno osobom fizycznym, jak i osobom prawnym – spółdzielniom mieszkaniowym. Łączna liczba użytkowników wieczystych na gruntach Miasta Kalisza kształtuje się na poziomie około ośmiu tysięcy.
W przypadku uiszczenia opłaty jednorazowo, udzielana jest procentowa bonifikata. Jej stawki kształtują się następująco:
95% - w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie.
85% - w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu.
50% - w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu.
40% - w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu.
30% - w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu.
Wszelkich informacji w tej sprawie udzielają pracownicy Wydziału Gospodarowania Mieniem. - Mamy wydzielonych pracowników, którzy zajmują się tylko i wyłącznie kwestią przekształcenia. Każdy mieszkaniec, każda osoba zainteresowana może do nas przyjść. Nasi pracownicy zweryfikują dane i udzielą pełnych informacji. Zapraszamy serdecznie – mówi Iwona Kasprzak, szefowa Wydziału Gospodarowania Mieniem.
Informacji w sprawie bonifikaty udziela Wydział Gospodarowania Mieniem w Ratuszu. Na zdjęciu naczelnik tego Wydziału, Iwona Kasprzak.
Kwota, którą należy wpłacić zależy od rodzaju nieruchomości. - Jeśli mówimy o lokalach mieszkalnych – może to być kilkaset złotych. Każda lokalizacja nieruchomości ma swoją wartość. Od tej wartości są ustalone opłaty. Ta opłata będzie inna dla nieruchomości położonej na np. na osiedlu Dobrzec, a inna dla zlokalizowanej przy ul. Złotej – dodaje Iwona Kasprzak.
Przy bonifikacie 85% do budżetu miasta średnio w pierwszym roku przekształcenia wpłynęłoby milion 300 tysięcy zł. Podniesienie tej stawki do 95% oznacza, że dochód ten będzie o około 850 tysięcy zł mniejszy.
Najwyższe bonifikaty za przekształcenie zaproponowano w Warszawie: 98 proc. W Gdańsku wynosi 95%, we Wrocławiu 90 proc. W Kielcach, Łodzi, Lublinie, Rzeszowie, Katowicach, Bydgoszczy bonifikata to 60 proc. Z kolei w Koszalinie nie ma żadnej ulgi, bo jak tłumaczą władze – miasto potrzebuje pieniędzy na inwestycje.
Agnieszka Gierz, fot. kalisz.pl; autor
Napisz komentarz
Komentarze