Przebite opony, spora rdza i „wrośnięcie się” w parking – dosłownie i w przenośni. Szacuje się, że w Kaliszu jest około 100 porzuconych starych samochodów. Wiele z nich nie ma tablic rejestracyjnych.
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza. Najpierw trzeba jednak ustalić posiadacza takiego auta i poinformować go o obowiązku usunięcia pojazdu. - Każdemu zgłoszeniu musimy się przyjrzeć, nawiązać kontakt z właścicielem pojazdu. I jeżeli uda się go ustalić, wtedy zadecydować czy zakwalifikować pojazd do zholowania i czy w ogóle można go zholować – mówi Marcin Stefankiewicz, naczelnik Wydziału Prewencji Straży Miejskiej Kalisza.
Miasto podpisało umowę z wykonawcą, który będzie odpowiedzialny za odholowanie porzuconych aut. - Niestety dany właściciel pojazdu musi liczyć się z tym, że to będą dosyć wysokie opłaty. Koszt odholowania na parking strzeżony to minimum 350 zł. A każda doba pozostawienia na tym parkingu to 10 zł – wyjaśnia Krzysztof Gałka, dyrektor MZDiK w Kaliszu.
Dodatkowo należy liczyć się z mandatem, karą grzywny do 500 złotych albo naganą. Zastosowanie ma w tym przypadku art. 145 Kodeksu wykroczeń: kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.
Stąd apel Miasta do osób, które porzuciły zdezelowane auta na naszym terenie, by odpowiedzialnie podejść do sprawy i usunąć pojazd. - Jeśli któryś z mieszkańców posiada taki pojazd, prosimy by go zabrać, naprawić, zarejestrować, ubezpieczyć, by w świetle przepisów nie był to pojazd opuszczony – mówi Marcin Stefankiewicz ze Straży Miejskiej Kalisza.
Przepisy dotyczą dróg publicznych, stref zamieszkania oraz stref ruchu. W przypadku gdy pojazd jest zaparkowany poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu sytuacja jest bardziej skomplikowana, a straż miejska może interweniować jedynie w sytuacji, gdy pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa osób.
AG, fot. kalisz.pl
Napisz komentarz
Komentarze